"Paszporty covidowe" coraz bliżej

"Paszporty covidowe" coraz bliżej
Fot.: Lukas/unsplash.com
PAP/Rzeczpospolita/TOK FM/DW/tkb

Wraz z początkiem kwietnia informowaliśmy za portalem "Rzeczpospolita" że od 25 czerwca państwa członkowskie Unii Europejskiej miałyby wydawać zaszczepionym obywatelom "Zielone Zaświadczenie Cyfrowe" potocznie zwane "paszportem covidowym". W czwartek (22.04) PAP poinformowała, że "państwa członkowskie UE uzgodniły specyfikacje techniczne" tychże paszportów.

Pomysł Unii Europejskiej ma za zadanie ożywić ruch turystyczny przy minimalnym narażeniu mieszkańców krajów turystycznych na potencjalne zakażenie. Nie wiadomo czy wprowadzenie Zaświadczenia będzie równoznaczne ze zniesieniem wymagań poszczególnych krajów UE odnośnie testów na obecność koronawirusa przy przekraczaniu granicy - szczepionka wszak nie chroni przed ewentualnym zakażaniem innych.

"To nie jest paszport szczepionkowy. Nazywajmy to «certyfikatem covidowym», bo nasza propozycja nie wprowadza „paszportów” czy też szczepionkowych zezwoleń na podróż – powiedział serwisowi Deutsche Welle komisarz UE Didier Reynders, który pilotuje projekt Komisji Europejskiej.

Uzgodniona specyfikacja techniczna "Zielonych Zaświadczeń Cyfrowych" obejmuje strukturę danych i mechanizmy kodowania, w tym kod QR, który zapewni, że wszystkie certyfikaty, zarówno cyfrowe, jak i papierowe, będą mogły być odczytywane i weryfikowane w całej UE - podała PAP.

"Wytyczne te, przyjęte jednogłośnie przez ekspertów krajowych, pokazują zaangażowanie i gotowość państw członkowskich oraz dostarczą im specyfikacji niezbędnych do szybkiego wdrożenia. Ze strony Komisji będziemy gotowi do 1 czerwca. (...)" - powiedział Thierry Breton, komisarz UE ds. rynku wewnętrznego.

Obecnie nikt z rządzących nie odniósł się do praktycznego wykorzystania Zielonego Zaświadczenia Cyfrowego w naszym kraju, aczkolwiek w lutym b.r. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska temat "paszportów" skomentował następująco: "Wiele krajów rozważa paszport covidowy, ale myślę, że fizycznie to się nie pojawi. Szczepienie jest dobrowolne, więc ciężko korzystanie z samolotu uwarunkowywać tym, że jesteśmy zaszczepieni. Może jakieś prywatne linie będą chciały to wprowadzić, ale państwa raczej nie" podało radio TOK FM.

Źródło: PAP/Rzeczpospolita/TOK FM/DW/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jan Kanior SJ

Cisza we współczesnym świecie wydaje się luksusem. To jednak my sami decydujemy, czym się otaczamy, czego używamy, jak funkcjonujemy. Wybór ciszy jest w naszym zasięgu. Możemy modlić się jak prorocy, zamknąć drzwi swojej izdebki i...

Skomentuj artykuł

"Paszporty covidowe" coraz bliżej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.