Amazon nie zapłacił podatku CIT w Europie pomimo gigantycznych przychodów

Amazon nie zapłacił podatku CIT w Europie pomimo gigantycznych przychodów
Fot.: Ken Wolter/depositphotos.com
PAP/tkb

Jak podaje "The Guardian" europejski oddział Amazon EU SARL nie zapłacił w ubiegłym roku podatku CIT pomimo przychodów ze sprzedaży sięgających 44 mld euro. Spółka dzięki której Amazon dokonuje sprzedaży na swoich serwisach w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Szwecji a ostatnio też w Polsce, wykazała 1,2 mld euro straty w 2020 roku co i tak daje wzrost ze sprzedaży o 37 proc. w porównaniu do 2019 roku.

Jak wyjaśnił w rozmowie z dziennikiem szef organizacji Fair Tax Foundation Paul Monaghan, strategia podatkowa amerykańskiego giganta polega na rejestrowaniu przychodów ze sprzedaży w luksemburskiej spółce, która przynajmniej na papierze przynosi ogromne straty, przez co nie musi płacić podatków za większość tego, co zarabia. Co więcej, straty te przesuwane są na kolejne lata, co oznacza, że może jeszcze przez długi czas formalnie wykazywać brak zysków i nie płacić podatków. Jego zdaniem pozwala to firmie na nieuczciwą konkurencję i powiększanie swojej dominacji na rynku - informuje PAP.

"Podatek CIT opiera się na zyskach, a nie przychodach, a nasze zyski pozostają niskie w związku z naszymi dużymi inwestycjami oraz faktem, że sprzedaż jest bardzo konkurencyjnym i niskomarżowym biznesem" - napisała firma w komunikacie. Jak dodała, od 2010 roku korporacja zainwestowała w Europie 76 mld euro, zaś inwestycje "stworzyły wiele tysięcy miejsc pracy, wygenerowały znaczące lokalne wpływy podatkowe i wspierają małe europejskie firmy".

Amazon EU SARL otrzymał ulgę podatkową w wysokości 56 mln euro, będzie mógł z niej korzystać w przyszłości, o ile tylko wykaże zysk. Kilka faktów na temat działalności Amazona przedstawia w "The Guardian", były szef ds. podatkowych Amazona Bob Comfort, który powiedział w 2011 roku luksemburskiej prasie, że pomoc amerykańskiemu gigantowi oferował ówczesny premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, który miał zapewnić swoją osobistą pomoc w trudnych do rozwiązania sprawach. W latach 2014-2019 Juncker był przewodniczącym Komisji Europejskiej.

DEON.PL POLECA

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Amazon nie zapłacił podatku CIT w Europie pomimo gigantycznych przychodów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.