Anglikanie rekomendują post ekologiczny
W tym roku Kościół anglikański wzywa wiernych do zrezygnowania z używania iPodów podczas postu. Luteranie zaś proponują akcję "7 tygodni bez".
Zamiast nalegać na odstawienie czekolady, duchowni anglikańscy wzywają do postu technologicznego na rzecz planety. Biskup Londynu, Richard Chartres i biskup Liverpool, James Jones nalegają na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do Wielkanocy. Czas postu i refleksji ma być ekologiczny.
Kościół luterański, już po raz czwarty, rozpoczął w internecie akcję "7 tygodni bez".
- W czasach, kiedy jesteśmy nastawieni na konsumpcję, powinniśmy wrócić do idei postu. I nie chodzi tylko o to, żeby nie jeść, czy nie pić, ale także z czegoś zrezygnować. Wtedy w naszym życiu pojawia się miejsce na coś nowego - wyjaśnia ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Dzięgielowie.
Centrum zachęca ludzi do świadomego przeżywania okresu Wielkiego Postu - przez rezygnację z czegoś, dokonanie jakichś zmian, przewartościowanie postaw, a może i poglądów.
Na stronie internetowej www.7bez.pl każdy uczestnik akcji może wpisać swoje postanowienie, a także wyrazić opinię, podzielić się refleksjami i doświadczeniami związanymi z przeżywaniem tego okresu w roku.
- Akcja "7 tygodni bez" to post w nieco innym wydaniu. To jedna ze starych tradycji chrześcijańskich - przygotowanie do Wielkiego Tygodnia i Wielkiej Nocy odbywało się przez post, który trwał 40 dni. My też proponujemy 40 dni akcji - powiedział ks. Giemza.
Kampania jest częścią projektu "Prawdziwe święta", który ma zwrócić uwagę na duchowy aspekt przygotowań do przeżywania świąt wielkanocnych. Pomysł akcji "7 tygodni bez" zrodził się w 1983 r. w Europie Zachodniej. Od tamtej pory dołączyło do niej ponad 2 mln osób, deklarujących chęć świadomego przeżycia czasu pasyjnego jako okresu, kiedy można zwolnić tempo życia, odsunąć się od spraw nieistotnych i zastanowić nad życiem, jego wartościami i sensem.
Skomentuj artykuł