Apel Jose Barroso do polityków Grecji o jedność

Apel Jose Barroso do polityków Grecji o jedność
(fot. EPA/CHRISTOPHE KARABA )
PAP/ ad

Szef KE Jose Barroso zaapelował w środę do greckich polityków o jedność, przestrzegając, że gdyby nie program pomocy strefy euro i MFW, to obywatele Grecji ponosiliby jeszcze boleśniejsze i "niemożliwe do przewidzenia" następstwa kryzysu zadłużenia.

"Chcę pilnie i szczerze zaapelować o narodową i polityczną jedność w Grecji" - oświadczył w środę Barroso tuż po przybyciu do Cannes we Francji.

DEON.PL POLECA

W środę w Cannes, dzień przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu G20, odbędzie się nadzwyczajne spotkanie liderów UE po poniedziałkowej zapowiedzi greckiego premiera Jeorjosa Papandreu, że w kraju przeprowadzone zostanie referendum w sprawie drugiego pakietu pomocy.

"UE uzgodniła daleko idące środki, by wesprzeć Grecję, ale ich wdrożenie jest niezmiernie ważne, by zapewnić stabilność kraju" - powiedział Barroso. Dodał, że bez programu pomocy UE i MFW, obywatele greccy - zwłaszcza Ci najbiedniejsi - doświadczaliby dużo boleśniejszych skutków kryzysu długu publicznego, w jaki kraj popadł w 2009 roku.

Gdyby nie program UE i MFW, "konsekwencje byłyby niemożliwe do przewidzenia" - przestrzegł Barroso, apelując do greckich polityków o zaaprobowanie programu pomocy, który wymaga dalszych i uciążliwych dla społeczeństwa reform.

Opozycyjna partia Nowa Demokracja w ostrych słowach skrytykowała w środę rząd Papandreu i potępiła zapowiedziane przez niego referendum. "Chce pan upadku Grecji?" - pytali. Jednocześnie grecki parlament rozpoczyna trzydniową debatę nad wnioskiem o wotum zaufania wobec rządu, z którym zwrócił się sam Papandreu.

W środę niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała w Berlinie, że oczekuje od greckiego rządu "jasności" w sprawie realizacji przez ten kraj programu ratunkowego, uzgodnionego na szczycie strefy euro w zeszłym tygodniu.

W ramach drugiego pakietu Grecja miałaby otrzymać 130 mld euro od eurolandu i MFW, z czego 30 mld to gwarancje dla inwestorów, zachęcające ich do wymiany obligacji greckich na papiery o połowę niższej wartości. Na szczycie uzgodniono również redukcję długu Grecji o 100 mld euro z 50-procentowymi stratami dla posiadaczy greckich obligacji. W zamian kraj ma przyjąć daleko idący program oszczędności, który budzi masowe sprzeciwy obywateli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Apel Jose Barroso do polityków Grecji o jedność
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.