Aung San Suu Kyi przyjedzie do Polski

PAP / slo

Laureatka Pokojowej Narody Nobla, liderka birmańskiej opozycji Aung San Suu Kyi we wrześniu po raz pierwszy odwiedzi Polskę. Przyjedzie na zaproszenie byłego prezydenta Lecha Wałęsy. Aung San Suu Kyi podczas pobytu w Europie odwiedzi też Czechy i Węgry.

Aung San Suu Kyi przyznano Pokojową Nagrodę Nobla w 1991 roku. Przebywała wtedy w areszcie domowym, zarządzonym przez birmańską juntę wojskową. Nagrodę odebrali członkowie jej rodziny. Do chwili zwolnienia w 2010 roku działaczka spędziła w areszcie łącznie 15 lat.

"Wierzymy, że konsekwentne działania opozycjonistów już wkrótce doprowadzą do pełnej demokratyzacji Birmy. Jesteśmy przekonani, że to najbliższe wybory parlamentarne w 2015 roku zdecydują o przyszłości państwa" - podkreślił prezes Instytutu Wałęsy Piotr Gulczyński w komunikacie przesłanym w środę PAP, w którym poinformowano, że Aung San Suu Kyi odwiedzi Polskę.

Według niego "choć drogi do wolności Polski i Birmy są różne, w obu przypadkach można zauważyć pewne podobieństwa; Birmańczycy jednoczą się wokół osoby Aung San Suu Kyi, tak jak Polaków w walce z komunizmem jednoczył Lech Wałęsa".

W komunikacie podkreślono, że "Instytut Lecha Wałęsy po kilku latach zdalnej działalności edukacyjnej zaczął w 2012 roku prowadzić projekty bezpośrednio w Birmie, co stało się możliwe dzięki rozluźnieniu sytuacji polityczno-społecznej".

"W ciągu roku działalności, w ramach projektu przeszkolonych zostało przeszło siedemdziesięciu dziennikarzy, odbyło się sześć miesięcznych staży dziennikarskich w polskich redakcjach prasowych i radiowych oraz stworzona została nowoczesna biblioteka z salą multimedialno-szkoleniową w Rangunie. W najbliższym czasie zrealizowane zostaną warsztaty filmowe "Solidarity Shorts International Film Workshops" oraz festiwal dokumentalny +Watch Docs in Yangon+" - poinformował Instytut.

W latach 1962-2011 Birmą rządzili wojskowi. W 1988 roku Aung San Suu Kyi stała się ikoną ruchu oporu wobec dyktatury.

W 2011 roku rządzący Birmą wojskowi przekazali formalnie władzę popieranej przez nich administracji cywilnej. Prezydent Thein Sein rozpoczął wówczas dialog z demokratyczną opozycją, osiągnął pojednanie z mniejszościami etnicznymi oraz przywrócił prawo do organizowania strajków i tworzenia związków zawodowych. Od tego czasu reżim uwolnił w kilku falach setki opozycjonistów, mnichów buddyjskich, dziennikarzy i adwokatów.

Aung San Suu Kyi zamierza ubiegać się o stanowisko prezydenta w wyborach 2015 roku, które według obserwatorów mają szanse być pierwszymi wolnymi w kraju od ponad 50 lat.

W maju 2012 r. z birmańską noblistką spotkał się w Rangunie szef MSZ Radosław Sikorski. Również on zaprosił ją wówczas do złożenia wizyty w Polsce.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Aung San Suu Kyi przyjedzie do Polski
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.