Barack Obama rozpoczął trudną wizytę w Azji

Barack Obama rozpoczął trudną wizytę w Azji
Prezydent USA Barack Obama przybył w środę do Tokio, skąd rozpoczyna tygodniową podróż po Azji. (fot. EPA/Franck Robichon)
PAP / drr

Prezydent Barack Obama potwierdził w środę, że amerykańsko-japoński traktat bezpieczeństwa ma zastosowanie także do wysp Senkaku na Morzu Wschodniochińskim, które są przedmiotem sporu terytorialnego Japonii z Chinami.

"Polityka Stanów Zjednoczonych jest jasna. Wyspy Senkaku są administrowane przez Japonię", więc są objęte amerykańsko-japońskim traktatem - podkreślił Obama w pisemnej odpowiedzi na pytania dziennika "Yomiuri Shimbun" i dodał: "Sprzeciwiamy się wszelkim jednostronnym próbom podważenia japońskiej administracji tych wysp".

Odpowiedź prezydenta opublikowano w środę; tego dnia Obama przybył do Tokio, rozpoczynając tygodniową podróż po Azji.

DEON.PL POLECA

Associated Press pisze, że wydaje się, iż to oświadczenie Obamy ma na celu upewnienie Japonii, że USA stanęłyby w jej obronie, gdyby Chiny zajęły te wyspy, które nazywają Diaoyu. Agencja dodaje, że aneksja Krymu przez Rosję wywołała, zwłaszcza w Japonii i na Filipinach, obawy o polityczną wolę Stanów Zjednoczonych, by chronić sojuszników w Azji.

Rzecznik chińskiego rządu w odpowiedzi na stanowisko Obamy mówił o "niekwestionowanej suwerenności Chin" nad tymi wyspami oraz oświadczył, że "tak zwany sojusz Japonia-USA" nie powinien szkodzić prawom terytorialnym Chin.

"Zdecydowanie sprzeciwiamy się stosowaniu traktatu bezpieczeństwa Japonia-USA do kwestii wysp Diaoyu - powiedział z kolei rzecznik chińskiego MSZ Qin Gang. - USA powinny szanować fakty, przyjąć odpowiedzialną postawę (...) nie brać niczyjej strony w kwestiach terytorialnych i kwestiach suwerenności, wypowiadać się i działać ostrożnie i poważnie odgrywać konstruktywną rolę, jeśli chodzi o pokój i stabilność w regionie".

Obama podkreślił w odpowiedzi na pytania "Yomiuri Shimbun", że Stany Zjednoczone zacieśniają więzy z Chinami, ale że "nie dzieje się to i nie będzie działo kosztem Japonii ani żadnego innego sojusznika".

W rejonie wysp Senkaku znajdują się podmorskie złoża ropy i gazu oraz zasobne łowiska; przebiega tam ważny szlak morski.

Stosunki Chin i Japonii - zajmujących obecnie drugie i trzecie miejsce na liście największych potęg gospodarczych świata - znacznie się pogorszyły, kiedy we wrześniu 2012 roku japoński rząd wykupił trzy tworzące sporny archipelag wyspy od prywatnego właściciela. Przez Chiny przeszła wówczas fala ulicznych protestów, przeradzających się również w plądrowanie japońskich firm i atakowanie japońskich obywateli.

Od tego czasu patrolowe okręty i samoloty obu stron wielokrotnie pojawiały się w rejonie wysp.

W listopadzie 2013 roku napięcie na linii Pekin-Tokio wzrosło, gdy władze Chin zadeklarowały nową strefę kontroli powietrznej, która obejmuje sporne wyspy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Barack Obama rozpoczął trudną wizytę w Azji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.