Barroso odpowiada Putinowi ws. umowy

Barroso odpowiada Putinowi ws. umowy
(fot. European External Action Service - EEAS / Foter / CC BY-NC-ND)
PAP / ptsj

W odpowiedzi na list rosyjskiego prezydenta Władimira Putina w sprawie wdrażania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina szef KE Jose Barroso podkreślił, że umowę tę mogą zmienić tylko jej strony - poinformowała w środę rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen.

Według niej Barroso wysłał Putinowi odpowiedź w środę. Deklaruje, że UE jest gotowa dalej prowadzić rozmowy na temat rosyjskich obaw, że wdrażanie umowy o wolnym handlu między UE a Ukraina będzie mieć negatywne skutki dla gospodarki Rosji.

"Jednak przy tej okazji podkreślam, że umowa stowarzyszeniowa pozostaje porozumieniem dwustronnym i zgodnie z prawem międzynarodowym wszelkie zmiany mogą być wprowadzane tylko na prośbę jednej ze stron oraz za zgodą drugiej" - napisał szef Komisji Europejskiej w liście, którego treść opublikowano w środę w Brukseli.

W liście do Barroso z 17 września Putin miał zażądać negocjacji w sprawie poprawek do umowy UE-Ukraina. Zdaniem rosyjskiego prezydenta konieczne są "systemowe zmiany" umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, "uwzględniające pełen zakres ryzyka dla rosyjsko-ukraińskich więzi gospodarczych i całej gospodarki rosyjskiej, wynikające z realizacji umowy". Rosyjski prezydent uważa, że na negocjacje w sprawie zmian w umowie UE-Ukraina należy wykorzystać 15 miesięcy, o które opóźniono wdrażanie części handlowej tego porozumienia.

DEON.PL POLECA

Szef Komisji Europejskiej przypomina, że uzgodnienia między UE, Ukrainą i Rosją z 12 września, przewidujące odłożenie wdrażania handlowych zapisów umowy stowarzyszeniowej do końca 2015 r., zakładały również utrzymanie porozumienia o wolnym handlu między Rosją a Ukrainą. "W związku z tym jesteśmy bardzo zaniepokojeni przyjęciem niedawno dekretu rosyjskiego rządu z propozycjami nowych barier między Rosją a Ukrainą. Uważamy, że realizacja tego dekretu naruszałaby wspólne (trójstronne - PAP) uzgodnienia" - ocenił Barroso.

Podkreślił też, że ustalenia te są częścią procesu pokojowego na Ukrainie. "Podczas gdy wszystkie strony powinny wdrażać w dobrej wierze ustalenia, zapisane we wspólnym oświadczeniu ministerialnym, to w żaden sposób nie może to ograniczać suwerennych prerogatyw Ukrainy" - oświadczył Barroso.

Zaapelował również o pełne wdrażania porozumienia o zawieszeniu broni na wschodniej Ukrainie, w tym o przywrócenie właściwej kontroli nad granicą ukraińsko-rosyjską, oraz o wycofanie wszystkich obcych zbrojnych formacji i sprzętu wojskowego z terytorium Ukrainy.

Szef KE oczekuje również, że trójstronne rozmowy, mające na celu rozwiązanie sporu o ceny gazu między Rosją a Ukrainą, przyniosą wkrótce tymczasowe porozumienie na nadchodzącą zimę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Barroso odpowiada Putinowi ws. umowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.