Berlin chce zniesienia sankcji wobec Rosji

Berlin chce zniesienia sankcji wobec Rosji
(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Gdy wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem, Berlin wysłał czytelny sygnał, że chce złagodzenia lub całkowitego zniesienia sankcji wobec Rosji - pisze w czwartek amerykański ośrodek analityczny Stratfor.

"Oficjalnym powodem wizyty (Gabriela) są rozmowy na temat dwustronnej wymiany handlowej, ale (...) spotkanie to zdaje się sugerować, że Berlin szuka sposobów na to, by zmodyfikować lub znieść karne ograniczenia nałożone na Moskwę" - pisze Stratfor.

Przed wyjazdem Gabriela niemieckie ministerstwo gospodarki, którego jest on szefem, wydało komunikat, z którego wynika, że eksport niemieckich towarów do Rosji zmalał w pierwszej połowie 2015 roku o ponad 31 proc. w zestawieniu z tym samym okresem w roku poprzednim.

Zważywszy na to, że ożywienie gospodarcze w Europie jest wciąż bardzo kruche, a dynamika rozwoju Chin spada, Berlin najprawdopodobniej stara się zdywersyfikować swoje rynki eksportowe. Tymczasem unijne sankcje, zakazujące sprzedaży unijnych dóbr do Rosji, komplikują taką strategię - ocenia Stratfor.

Berlin chce też zacieśnić współpracę energetyczną z Rosją - pisze ośrodek, przypominając, że Niemcy są największym odbiorcą rosyjskiego gazu. "Zmusza to Berlin do szukania równowagi między ograniczaniem wpływów Moskwy w Europie Środkowej i Wschodniej a zabieganiem o to, by Rosja nadal sprzedawała gaz po przystępnych cenach" - przypomina Stratfor.

Ponadto Berlin uważa Rosję za ważnego gracza w kryzysie syryjskim, a Niemcy są krajem przyjmującym najwięcej uchodźców z Syrii, co staje się przyczyną poważnych napięć politycznych.

Rosja ma też liczne powody, by zabiegać o ocieplenie relacji z Berlinem; sankcje gospodarcze w połączeniu ze spadkiem cen ropy odbiły się bardzo negatywnie na rosyjskiej gospodarce, która może się skurczyć w tym roku nawet o 4 proc.

"Kreml lobbuje więc intensywnie w wielu krajach unijnych (...), by złagodzić sankcje, i organizuje spotkania z wysokiej rangi europejskimi politykami, by dowieść, że Rosja nie jest izolowana, ale przede wszystkim po to, by doprowadzić do spięć między krajami członkowskimi UE" - wyjaśnia Stratfor.

Putin spotyka się też w czwartek z byłym prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym.

Włochy i Francja oraz kilka innych krajów unijnych przyjęłyby z ulgą zniesienie sankcji nałożonych na Rosję po zajęciu przez nią Krymu, ale "większość krajów Europy Wschodniej chce zachowania twardego stanowiska wobec Rosji".

Sytuację komplikuje to, że relacje tych krajów z Niemcami pogorszyły się ostatnio, gdy "odniosły się bardzo krytycznie do niemieckiego planu relokacji uchodźców do wszystkich krajów europejskich" - przypomina Stratfor, prognozując, że może to teraz utrudnić porozumienie z Niemcami w kwestiach dotyczących Moskwy.

Gabriel rozmawiał też z prezesem Gazpromu Aleksiejem Millerem na temat budowy gazociągu Nord Stream 2, której sprzeciwiają się Ukraina, Polska, Słowacja, Litwa i Łotwa. Komisja Europejska zapowiedziała na początku października, że dokona rygorystycznej oceny planów rozbudowy gazociągu Nord Stream, który będzie musiał być w 100 procentach zgodny z unijnymi przepisami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Berlin chce zniesienia sankcji wobec Rosji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.