Szwajcaria: Banki zamkną bezpłatne konta Rosjan

Szwajcaria: Banki zamkną bezpłatne konta Rosjan
(fot. shutterstock.com)
PAP / slo

Dwa banki szwajcarskie: Credit Suisse oraz UBS podjęły decyzję o zamknięciu bezpłatnych rachunków bankowych klientów z Rosji, którzy nie dysponują aktywami wyższymi niż 5 mln CHF - czytamy w artykule opublikowanym w czwartek przez rosyjski Forbes.

Jest to kolejne utrudnienie dla klientów z Rosji. W 2014 roku oba banki przestały prowadzić bezpłatne rachunki klientów z Rosji poniżej 3 mln franków szwajcarskich.

- Klienci są aktualnie zachęcani do zamykania rachunków. Jeśli tego nie uczynią, będą wnosić miesięczną opłatę za obsługę konta w wysokości 1 tys. franków szwajcarskich miesięcznie - twierdzi miesięcznik.

Problemy rosyjskich klientów mają związek z zachodnimi sankcjami nałożonymi na Rosję w 2014 r. po aneksji Krymu i rozpoczęciu działań wojennych w Donbasie. W ich konsekwencji Berno postanowiło wprowadzić restrykcje wobec Rosji, które mają uniemożliwić dokonywanie na terytorium Szwajcarii transakcji czy wprowadzanie do obrotu papierów wartościowych, by ominąć sankcje nałożone na Moskwę przez UE.

DEON.PL POLECA

Zaostrzona została też kontrola operacji finansowych w samej Rosji.

- Kanały wymiany informacji między instytucjami nadzoru finansowego w Rosji a bankami UBS i Credit Suisse zostały udrożnione. Zaczęły działać sprawniej po wizycie wiceministra finansów Rosji Siergieja Szatałowa w Szwajcarii w czerwcu 2015 r. i jego spotkaniu z kierownictwem USB oraz Credit suisse - przypomina Forbes.

- Dokonanie przelewu z konta w Rosji na własny rachunek zagraniczny w Szwajcarii jest z punktu widzenia rosyjskiego prawa operacją nielegalną. Grozi za nią umowna kara w wysokości 3/4 sumy operacji. Aby uzyskać prawo do dokonywania takich przelewów trzeba mieszkać poza granicami Rosji w okresie dłuższym niż 6 miesięcy w ciągu roku i tam prowadzić działalność gospodarczą. Stwarza to jednak poważne problemy, gdy chodzi o płacenie podatków w Rosji - zauważa autor artykułu.

- Jesteśmy bankiem działającym w skali globalnej, dlatego stoimy na stanowisku, że trzeba przestrzegać rosyjskiego prawa - powiedział szef rosyjskiego biura USB Wealth Management w Moskwie Jurij Solariew.

W listopadzie 2014 roku Rosja przystąpiła do Międzynarodowej Konwencji OECD o wzajemnej pomocy administracyjnej w sprawach podatkowych. W czerwcu 2015 r. prezydent Władimir Putin podpisał ustawę przewidującą legalizację aktywów i rachunków bankowych posiadanych za granicą przez obywateli Rosji po ich dobrowolnym zadeklarowaniu. Legalizacja ta odbywa się bez kontroli ze strony rosyjskich służb podatkowych.

Dekret prezydenta był przygotowany we współpracy z międzynarodowymi organami kontroli, w szczególności z Finansową Grupą Operacyjną (FATF), której celem jest walka z nielegalnymi transakcjami finansowymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Szwajcaria: Banki zamkną bezpłatne konta Rosjan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.