Berlin: Spotkanie szefów MSZ czwórki normandzkiej

Berlin: Spotkanie szefów MSZ czwórki normandzkiej
(fot. PAP/EPA/TOBIAS SCHWARZ / POOL)
PAP / mc

W Berlinie rozpoczęło się w sobotę spotkanie ministrów spraw zagranicznych Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy. Szefowie dyplomacji omówią sytuację w Donbasie i przygotują szczyt tzw. czwórki normandzkiej w Paryżu zapowiedziany na początek października.

Na zaproszenie ministra Franka-Waltera Steinmeiera do stolicy Niemiec przyjechali Laurent Fabius z Francji, Siergiej Ławrow z Rosji i Pawło Klimkin z Ukrainy. Rozmowy odbywają się w Wilii Borsig, domu gościnnym niemieckiego MSZ.
Od 1 września w Donbasie obowiązuje zawieszenie broni między stroną ukraińską i prorosyjskimi separatystami, uzgodnione przez grupę kontaktową ds. konfliktu na Ukrainie. Zdaniem stron konfliktu rozejm jest przestrzegany.
Władze w Kijowie oraz separatyści zaplanowali, niezależnie od siebie, na koniec października wybory samorządowe.
Od początku walk na wiosnę 2014 roku pomiędzy wojskami ukraińskimi a separatystami wspieranymi przez Rosję zginęło niemal 8 tys. osób.
Steinmeier zapowiadał wcześniej, że będzie chciał rozmawiać także o Syrii. Berlin widzi obecnie szansę na włączenie Rosji do dyplomatycznych zabiegów o rozwiązanie konfliktu.
Rozmowy w gronie czterech państw trwają od lata 2014 roku. W lutym br. przywódcy Francji, Niemiec, Rosji i Ukrainy zatwierdzili porozumienia mińskie dotyczące rozejmu w Donbasie.
Nazwę format normandzki przyjęto po spotkaniu kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz prezydentów Francji, Rosji i Ukrainy: Francois Hollande'a, Władimira Putina i Petra Poroszenki w Normandii. 6 czerwca 2014 roku na marginesie obchodów 70. rocznicy lądowania aliantów w tym francuskim regionie doszło do pierwszych rozmów czworga przywódców o uregulowaniu sytuacji na wschodzie Ukrainy.
Porozumienia mińskie przewidywały przerwanie ognia w poszczególnych rejonach obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy od 15 lutego 2015 roku. Przewidywały także wycofanie przez ukraińskie siły rządowe i prorosyjskich separatystów całego ciężkiego uzbrojenia w celu stworzenia strefy bezpieczeństwa po obu stronach tzw. linii styczności. Proces ten miała wspierać OBWE i jej obserwatorzy wysłani na wschód Ukrainy.
Zapowiedziano m.in. dialog o przyszłym funkcjonowaniu rejonów Donbasu opanowanych przez separatystów, uwolnienie i wymianę zakładników, przywrócenie całkowitej kontroli Kijowa nad granicą państwową w całej strefie konfliktu. Porozumienia mińskie przewidywały ponadto wycofanie wszystkich zagranicznych formacji zbrojnych.
DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Berlin: Spotkanie szefów MSZ czwórki normandzkiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.