Boris Johnson wezwał do zaszczepienia całego świata do końca 2022 roku

Boris Johnson wezwał do zaszczepienia całego świata do końca 2022 roku
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Zdj.: Oleksandr Prykhodko/depositphotos.com
2 tygodnie temu
PAP/tkb

Premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson wezwał 5 czerwca wszystkich przywódców państw grupy G7, aby podczas przyszłego szczytu zobowiązali się do zaszczepienia przeciw SARS-CoV-2 całą światową populację do końca 2022 roku.

"W przyszłym tygodniu przywódcy największych demokracji świata spotkają się w historycznym momencie dla naszych krajów i dla całej planety. Świat oczekuje od nas, że sprostamy największemu wyzwaniu ery powojennej: pokonamy Covid i poprowadzimy globalne ożywienie napędzane naszymi wspólnymi wartościami. Zaszczepienie całego świata do końca przyszłego roku byłoby największym wyczynem w historii medycyny. Wzywam pozostałych liderów G7, aby przyłączyli się do nas, abyśmy zakończyli tę straszną pandemię i zobowiązali się, że nigdy nie pozwolimy, by spustoszenie dokonane przez koronawirusa powtórzyło się" - przekazał Johnson.

Dane płynące z uniwersytetu Johnsa Hopkinsa (USA) ujawniają, że do tej pory, na całym świecie podano około 2,076 mld dawek szczepionek. Z uwagi na fakt, że większość szczepionek jest dwudawkowa, zaszczepiono dopiero nieco ponad jedną ósmą ludności świata. Wielka Brytania znajduje się obecnie w ścisłej czołówce państw, które szczepią najszybciej - wynika to z ogromnego zainteresowania i chęci ludzi do bezpiecznego i normalnego życia. Do tej pory pierwszą dawkę otrzymało tam już ponad 40 mln osób, czyli około 76,2 proc. dorosłej populacji. Drugą dawkę otrzymało 27 mln, czyli około 51,6 proc. dorosłych.

Obecnie największym problemem stojącym na drodze do całkowitego zaszczepienia ogólnoświatowej populacji jest dostęp szczepionek dla biedniejszych państw, które obecnie nie zaszczepiły nawet swoich pracowników ochrony zdrowia. Eksperci ds. zdrowia ostrzegają, że jeśli te kraje nie dostaną więcej szczepionek, wirus nadal będzie się rozprzestrzeniał i co gorsze, mutował.

Brytyjski rząd, który zamówił ponad 400 mln szczepionek od siedmiu różnych producentów - co kilkakrotnie przekracza brytyjskie potrzeby - już w lutym zapowiedział, że podzieli się większością nadwyżek. W piątek to samo zobowiązanie powtórzył minister zdrowia Matt Hancock, ale zastrzegł, że w tej chwili nie ma żadnych niewykorzystywanych.

Szczyt grupy G7, którą oprócz sprawującej w tym roku przewodnictwo Wielkiej Brytanii tworzą Francja, Japonia, Kanada, Niemcy, Stany Zjednoczone i Włochy - odbędzie się w dniach 11-13 czerwca w Kornwalii w południowo-zachodniej Anglii. Po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa, przywódcy państw spotkają się osobiście, a nie w formie wideokonferencji.

Do tej pory na całym świecie wykryto 172,7 mln zakażeń koronawirusem, z powodu których zmarło ponad 3,7 mln osób. W naszym kraju zaszczepiono co najmniej pierwszą dawką 58,47 proc. osób, w pełni zaszczepionych jest zaś 21,67 proc. obywateli.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Alina Petrowa-Wasilewicz
44,90 zł

Historia zakonnicy, która ratowała żydowskie dzieci

Matka Matylda Getter to polska siostra ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Kobieta niezłomna. W czasie drugiej wojny światowej otworzyła drzwi domu zgromadzenia przy ulicy Hożej 53 dla wszystkich...

Skomentuj artykuł

Boris Johnson wezwał do zaszczepienia całego świata do końca 2022 roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.