Brytyjski parlament odrzucił 'unijne referendum'
Brytyjski parlament odrzucił w poniedziałek późnym wieczorem wniosek o rozpisanie referendum w sprawie członkowstwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Sprawa stosunku do Unii głęboko dzieli rządzącą Partię Konserwatywną.
W związku z tym premier David Cameron zarządził dyscyplinę partyjną podczas głosowania. Argumentował, że Wielka Brytania potrzebuje silnego głosu w Unii, by zabezpieczyć swoje interesy handlowe i finansowe w momencie, gdy przywódcy strefy euro próbują poradzić sobie z kryzysem zadłużeniowym.
Wcześniej pod wnioskiem w sprawie rozpisania unijnego referendum podpisało się ok. 70 posłów rządzącej Partii Konserwatywnej z prawego skrzydła, zasiadających w tzw. tylnych ławach poselskich (nie pełniących funkcji rządowych).
Proponowane referendum wymagałoby od wyborców opowiedzenia się, czy są za pozostaniem W. Brytanii w UE, wystąpieniem z Unii czy też renegocjacją warunków członkostwa.
W. Brytania wstąpiła do EWG (prekursorki UE) 1 stycznia 1973 r. Referendum w sprawie brytyjskiego członkostwa odbyło się 6 czerwca 1975 r. Członkostwo poparło 67 proc. wyborców.
Skomentuj artykuł