Brytyjskie meczety "oazą dla ekstremistów"

Brytyjskie meczety "oazą dla ekstremistów"
Najważniejszym w Wielkiej Brytanii ośrodkiem radykalizacji muzułmanów jest meczet w londyńskiej dzielnicy Finsbury Park, służący jako "oaza dla muzułmańskich ekstremistów z Maroka i Algierii" (fot. flickr.com/c.g.p. grey)
PAP / wab

Poglądy 35 więźniów Guantanamo oskarżonych przez USA o terroryzm zostały zradykalizowane w meczetach na terenie Wielkiej Brytanii, zanim ludzie ci sięgnęli po broń, by walczyć z Zachodem - wynika z przecieków Wikileaks cytowanych we wtorkowych mediach.

Siedemnastu z tych więźniów to muzułmanie urodzeni w Wielkiej Brytanii bądź azylanci z państw muzułmańskich, reszta to obcokrajowcy, którzy przez pewien czas mieszkali na Wyspach. 16 byłych więźniów Guantanamo, mających obywatelstwo brytyjskie bądź prawo stałego pobytu, zostało przez Amerykanów wydanych w ręce Brytyjczyków w związku z planami zamknięcia ośrodka.

Niektórzy po powrocie do Wielkiej Brytanii twierdzili, że byli w Guantanamo torturowani i wytoczyli sprawy sądowe brytyjskiemu rządowi, oskarżając go o przymykanie oczu na te praktyki. W zamian za odstąpienie od roszczeń i wycofanie spraw otrzymali odszkodowania nawet do 1 mln funtów, a rząd ze swej strony wszczął dochodzenie w tej sprawie.

Oprócz niego wymienione są trzy inne meczety i ośrodek muzułmański.

DEON.PL POLECA

Jeden z muzułmańskich kaznodziei czynnych w Finsbury Abu Katada nazwany jest w amerykańskich dokumentach "najważniejszą w Europie osobą z punktu widzenia gromadzenia funduszy i werbunku" przyszłych dżihadystów. Drugim muzułmańskim radykałem jest Abu Hamza, podobnie jak Abu Katada obecnie więziony w Belmarsh.

Z dokumentów wynika też, iż więzień Guantanamo Adil Hadżi al-Dżaziri bin Hamlili, oskarżony o zamach na hotel i dwa kościoły w Pakistanie, był agentem brytyjskiego wywiadu MI6. Amerykanie, którzy schwytali go w 2003 r., doszli do wniosku, że 35-letni Algierczyk zataił przez Brytyjczykami ważne informacje i był zagrożeniem dla personelu USA w Afganistanie i Pakistanie.

Wysokiej rangi członek Al-Kaidy Chalid Szejk Mohammed - jak twierdzą jego współwięźniowie, których zeznania go obciążyły - miał być zamieszany w spisek polegający na zaatakowaniu instalacji nuklearnych w USA. Mohammed oczekuje na proces przed sądem USA za rolę w zamachach z 9 września 2001 r.

Tylko jedna trzecia więźniów Guantanamo (279 osób) podejrzewanych o terroryzm faktycznie należała do Al-Kaidy - wynika z depesz ujawnionych przez Wikileaks. Pozostałe 500 to osoby niewinne lub o niskim stopniu zagrożenia dla Zachodu. Wśród nich wymienieni są 89-letni mężczyzna chory na starczą demencję i 14-latek uprowadzony przez talibów i siłą wcielony do ich grupy. Przez 6 lat w Guantanamo więziono też reportera telewizji Al-Dżazira.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Brytyjskie meczety "oazą dla ekstremistów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.