Bundestag zgodził się na pomoc Hiszpanii

(fot. EPA/MAURIZIO GAMBARINI)
PAP / im

Niemiecki Bundestag zgodził się w czwartek na udzielenie Hiszpanii pomocy finansowej w wysokości do 100 mld euro z funduszu ratunkowego dla strefy euro, EFSF, na dokapitalizowanie dotkniętego kryzysem sektora bankowego.

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Bundestagu, które zwołano w trakcie wakacji parlamentarnych, pomoc dla Hiszpanii poparło 473 posłów - większość chadecko-liberalnej koalicji rządzącej oraz opozycyjnych socjaldemokratów i Zielonych. Przeciw było 97 głównie z Lewicy, 13 wstrzymało się od głosu.

Minister finansów Wolfgang Schaeuble przekonywał przed głosowaniem, że kryzys w hiszpańskim sektorze bankowym zagraża stabilności całej strefy euro.

DEON.PL POLECA

Parlament Hiszpanii uchwalił w czwartek najsurowszy plan oszczędnościowy

Parlament Hiszpanii uchwalił w czwartek najsurowszy plan oszczędnościowy w dziejach hiszpańskiej demokracji. Zakłada zaoszczędzenie 65 mld euro w ciągu dwóch lat. Pozwoli to na obniżenie deficytu finansów do 2,8 proc. PKB, czego wymaga od Hiszpanii Bruksela.

Minister podkreślił, że trzeba oszczędzać, bo w kasie brakuje pieniędzy na płace dla sfery budżetowej oraz na opłacenie świadczonych przez państwo usług.

Alfredo Perez Rubalcaba, przywódca socjalistów (PSOE), którzy rządzili Hiszpanią przez dwie poprzednie kadencje, ostrzegał, że plan centroprawicowego rządu doprowadzi do redukcji 200 tysięcy miejsc pracy.

Po raz pierwszy w tej kadencji nie poparli rządu nacjonaliści katalońscy (CiU), a najostrzejsze słowa wypowiedział z parlamentarnej trybuny deputowany baskijskiego ugrupowania Amaiur, który oskarżył premiera Mariano Rajoya i ministrów o kłamstwa i świadome wspieranie najlepiej uposażonych. Wielu przemawiających ostrzegło rząd przed wzrostem niezadowolenia społecznego, które może przerodzić się w "bunt nie do opanowania".

Mimo tak ostrej krytyki, po sześciu godzinach debaty głosowanie było już tylko formalnością, ponieważ rządząca Partia Ludowa (PP) ma większość parlamentarną. Za przyjęciem planu opowiedziało się 180 deputowanych, przeciw było 103, jedna osoba wstrzymała się do głosu.

W ramach protestu przeciwko planowi oszczędnościowemu i - jak to określa opozycja - "obdarciu hiszpańskiego społeczeństwa z praw" - tuż przed głosowaniem salę plenarną opuściło 27 deputowanych z Lewicy Pluralistycznej (IP), Lewicy Republikańskiej (ERC) Bloku Nacjonalistów Galicji (BNG) i baskijskiego Amaiur.

Zgodnie z przyjętym przez parlament planem oszczędnościowym od 1 września w Hiszpanii o trzy punkty procentowe (z 18 do 21 proc.) wzrośnie podatek VAT. Wyjątkiem są artykuły pierwszej potrzeby, dla których obowiązuje zredukowany, czteroprocentowy VAT. Mimo sprzeciwu hotelarzy i biur podróży o dwa punkty procentowe (z 8 do 10 proc.) podniesiono VAT dla turystyki, najważniejszej gałęzi gospodarki, której udział w PKB przekracza 11 proc.

O 13 punktów procentowych więcej (wzrost z 8 do 21 proc.) zapłacą producenci filmowi i teatralni, dyskoteki i zakłady pogrzebowe. Wyższe podatki zapłacą też spółki, a kupujący mieszkania nie będą mogli tego odliczyć od podatku. Po raz kolejny, tym razem o 7 proc., obniżono pensje w sferze budżetowej, a po raz pierwszy zmniejszono zasiłki bezrobotnym. Stopa bezrobocia w Hiszpanii przekracza 24 proc.

Rząd zakłada, że w ciągu dwóch najbliższych lat zaoszczędzi 65 mld euro - sumę, dzięki której zmniejszy deficyt państwa do wielkości wymaganej przez Brukselę. Zobowiązanie się do redukcji deficytu było niezbędne, aby Hiszpania dostała pomoc od eurolandu, która ma uzdrowić system bankowy. W piątek kraje strefy euro mają ostatecznie zaakceptować tę pomoc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bundestag zgodził się na pomoc Hiszpanii
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.