Cesarz Japonii jest "głęboko zaniepokojony"

Cesarz Japonii jest "głęboko zaniepokojony"
Cesarz Japonii Akihito (fot. Shawnc / wikipedia.pl)
PAP / wm

Cesarz Japonii Akihito wyraził w środę w orędziu do narodu "głębokie zaniepokojenie" sytuacją w elektrowni atomowej Fukushima, uszkodzonej na skutek piątkowego trzęsienia ziemi. Przemówienie transmitowała japońska telewizja.

Cesarz niezwykle rzadko zabiera głos - zwykle w najważniejszych dla kraju kwestiach.

Jak dodał, problemy związane z reaktorami tej siłowni, były nie do przewidzenia. Wyraził nadzieję, że "dzięki pomocy ludzi zaangażowanych (w opanowywanie wypadku nuklearnego w elektrowni) sytuacja się nie pogorszy".

DEON.PL POLECA

Silne trzęsienie ziemi i fala tsunami uszkodziły systemy chłodzenia w elektrowni Fukushima I i spowodowały, że do atmosfery przedostała się radioaktywna para. Siłownia znajduje się około 240 km na północ od Tokio.

Cesarz wyraził "głębokie zaniepokojenie" trzęsieniem ziemi, którego skalę określił jako bezprecedensową. "Modlę się o bezpieczeństwo ludzi" - zapewnił.

Złożył kondolencje rodzinom ofiar niszczycielskiego kataklizmu, który nawiedził północno-wschodnią Japonię. Wezwał obywateli, aby się nie poddawali. Wyraził nadzieję, że japoński naród przezwycięży wyzwania, w obliczu których teraz stoi, "dbając - jak to ujął - o innych ludzi".

Cesarz Akihito podziękował władzom obcych państw za zaangażowanie w operacjach ratunkowych. "Liczba ofiar śmiertelnych rośnie z dnia na dzień i nie wiemy, ile  osób zginęło, lecz modlę się, aby każda jedna mogła zostać ocalona" - powiedział.

Władze potwierdziły dotychczas śmierć 3676 ludzi, a 7843 uznawanych jest za zaginionych. Jak podkreśla agencja Kyodo liczba zabitych z pewnością wzrośnie, ponieważ w miarę, jak woda cofa się z zalanych przez tsunami regionów, odnajduje się coraz więcej ciał.

Cesarz skonstatował wreszcie: "Ludność została zmuszona do ewakuacji w wyjątkowo trudnych warunkach: zimna i braku bieżącej wody". "Nie ustaję w modlitwach o to, by prace ratowników szybko postępowały i by, życie ludzi uległo polprawie".

W akcji ratunkowej na północnym wschodzie Japonii udział bierze ponad 80 tys. żołnierzy sił samoobrony i policjantów.

Władca Japonii nie odgrywa roli politycznej - jest przede wszystkim symbolem kraju i cieszy się olbrzymią popularnością i szacunkiem wśród narodu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cesarz Japonii jest "głęboko zaniepokojony"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.