"Chcemy oprzeć politykę gospodarczą na innowacjach"

"Chcemy oprzeć politykę gospodarczą na innowacjach"
(fot. PAP / Bartłomiej Zborowski)
Anna Widzyk / PAP / ml

Za kilka tygodni rząd ogłosi plan nowego otwarcia gospodarczego, zakładający oparcie polityki gospodarczej w jak największym stopniu na innowacjach i nauce - zapowiedział w czwartek w Brukseli wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

- Chcemy politykę gospodarczą oprzeć w jak największym stopniu na innowacjach, nowoczesnych technologiach i na polskiej nauce - powiedział dziennikarzom Gowin, który spotkał się w Brukseli z komisarzem UE ds. badań, nauki i innowacji Carlosem Moedasem.
Jak powiedział Gowin, jego spotkania w KE oraz w europarlamencie mają na celu przedstawienie planów polskiego rządu w sferze innowacji i badań. Dodał, że plany i inicjatywy w tej dziedzinie - jak np. powołanie Rady ds. Innowacyjności, przygotowanie "białej księgi" barier dla innowacyjności, planowane przez rząd jeszcze w lutym ulgi podatkowe dla innowacyjnych przedsiębiorców - spotkały się z dużym zainteresowaniem.
- Mam nadzieję, że ta wizyta rozpocznie nową fazę we współpracy polskich uczonych z instytucjami europejskimi - powiedział Gowin. Przyznał, że do tej pory, mimo dużego wysiłku poprzednich rządów i ogromnego zaangażowania środowiska naukowego, obecność polskich uczonych w programie Horyzont 2020 czy liczba otrzymanych przez nich grantów w ramach European Research Council "nie oddają potencjału polskiej nauki, a zwłaszcza potrzeb polskiej gospodarki".
Zdaniem Gowina przyczyny tej sytuacji "są i po stronie polskiej i po stronie europejskiej". Wskazał, że już przez poprzednią minister nauki i szkolnictwa wyższego Lenę Kolarską-Bobińską zostały podjęte działania, by rozwiązać problem niskich wynagrodzeń dla polskich uczonych, uczestniczących w projektach w ramach Horyzontu 2020 i te inicjatywy mają być kontynuowane.
Wicepremier uważa także, że istnieje problem nierównowagi geograficznej w gremiach oceniających projekty ubiegające się o granty; w tych gremiach nowe kraje UE są "wyraźnie pomijane" - ocenił Gowin. Jak dodał, ważne jest także to, by wbrew zapowiedziom, projekty duże nie były traktowane w sposób uprzywilejowany. - Promowanie przez KE dużych projektów bardzo ogranicza szanse naukowców z Polski i innych nowych państw członkowskich do udziału, a zwłaszcza kierowania, tymi projektami - ocenił.
Według Gowina w Polsce są też bariery utrudniające współprace świata biznesu z naukowcami w dziedzinie rozwijania i wykorzystania innowacji. - Niewykorzystaną rezerwą są duże spółki Skarbu Państwa. Do tej pory, poza KGHM, żadna z tych spółek nie inwestowała w obszar badań i rozwoju. Teraz ta sytuacja na pewno się zmieni. Wiemy, że taki jest plan nowego ministra skarbu - powiedział Gowin.
Poinformował, że żaden z jego rozmówców nie odnosił się do sprawy rozpoczętej przez KE procedury praworządności wobec Polski w związku z wątpliwościami co do reformy Trybunału Konstytucyjnego.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Chcemy oprzeć politykę gospodarczą na innowacjach"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.