Co dalej z Julianem Assange'em?

(fot. EPA/JOHN PRYKE)
PAP / slo

Brytyjskie MSZ potwierdziło w środę, że jest w kontakcie z władzami Ekwadoru i zabiega o rozwiązanie sprawy założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks Juliana Assange'a, który wystąpił o azyl i schronił się w ambasadzie tego kraju w Londynie.

Scotland Yard stoi na stanowisku, że Assange nie wywiązał się z warunków, warunkowego zwolnienia go z aresztu przez sąd w zamian za poręczenie majątkowe na sumę 240 tys. funtów szterlingów. Przed budynkiem ambasady Ekwadoru wzmocniono patrole policyjne. Z chwilą wyjścia z budynku Assange zostanie zatrzymany.

DEON.PL POLECA

Assange po raz pierwszy został aresztowany w grudniu 2010 roku na podstawie szwedzkiego wniosku o ekstradycję. Areszt uchylono pod warunkiem, że Assange będzie się codziennie meldował na posterunku policji. We wtorek tego nie zrobił.

Nie ma pewności, czy znane brytyjskie osobistości, które złożyły się na poręczenie majątkowe za Assange'a, odzyskają pieniądze. Wśród nich są m. in. reżyser filmowy Ken Louch, była żona Mike'a Jaggera z zespołu Rolling Stones, działaczka praw człowieka Bianca Jagger i córka finansisty Jamesa Goldsmitha - Jemima Khan.

Władze Ekwadoru oświadczyły, że rozpatrzą wniosek Assange'a w świetle międzynarodowych konwencji, a ambasada Ekwadoru w Londynie podkreśliła, że gościny udzielonej Assange'owi nie należy interpretować jako ingerencji w procedurę prawną przeciwko niemu w Wielkiej Brytanii i Szwecji.

Szwedzka prokuratura chce ekstradycji 41-letniego Australijczyka, by przesłuchać go w związku z zarzutami dwóch Szwedek, oskarżających go o gwałt i napaść seksualną. Formalnie Assange nie został w Szwecji postawiony w stan oskarżenia, ale obawia się, że zostanie tam uwięziony, a następnie wydany Amerykanom, którzy za ujawnienie tajnych dokumentów USA postawią mu zarzut szpiegostwa.

Po wyczerpaniu drogi sądowej w W. Brytanii 14 bm., Assange mógł jeszcze do 28 czerwca odwołać się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Odwołania nie wniósł, zresztą i tak nie wstrzymałoby ono ekstradycji, której oczekiwano 28 czerwca.

W maju Assange przeprowadził wywiad z prezydentem Ekwadoru Rafaelem Correrą dla rosyjskiej telewizji Russia Today, z którą współpracuje. Nazwał go "lewicowym populistą, który zmienił oblicze kraju". W kwietniu 2011 roku w następstwie opublikowania przez WikiLeaks dyplomatycznych depesz USA, władze Ekwadoru wydaliły ambasador Stanów Zjednoczonych w Quito Heather Hodges.

Brytyjska prawniczka Helena Kennedy powiedziała w radiu BBC4, że szwedzcy prawnicy Assange'a ostrzegli go, iż zostanie przekazany przez Szwedów Amerykanom z chwilą zakończenia szwedzkiego dochodzenia przeciw niemu. Stąd jego dramatyczny krok.

Jej zdaniem Ekwador może zgodzić się na wydanie Assange'a Szwecji, jeśli szwedzkie władze zobowiążą się, że ich dochodzenie ograniczy się tylko do kwestii podniesionych we wniosku ekstradycyjnym, a po jego zakończeniu będzie mógł wyjechać z tego kraju.

W listopadzie 2010 roku wiceminister spraw zagranicznych Ekwadoru Kintto Lucas złożył Assange'owi ofertę zamieszkania w tym kraju. Powiedział wówczas, że rząd ekwadorski chce mu dać nieskrępowaną możliwość wypowiadania się publicznie. Oferty nie podtrzymał jednak ani prezydent Ekwadoru Rafael Correa, ani minister spraw zagranicznych Ricardo Patino.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Co dalej z Julianem Assange'em?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.