Co trzeciej osobie grozi trauma z powodu pandemii. "Nikt nie będzie taki sam, jak wcześniej"

(fot. PAP/EPA/CIRO FUSCO)
PAP / kk

Według ekspertów obecny kryzys sanitarny może zostawić długotrwałe ślady w psychice. Trauma dotyka nie tylko osób wyleczonych, pracowników służby zdrowia i bliskich zmarłych na Covid-19.

Co trzeciemu mieszkańcowi Włoch grozi trauma z powodu pandemii koronawirusa; bardziej narażone są kobiety - ustalili naukowcy z krajowego Towarzystwa Psychiatrii.

Włoscy psychiatrzy przeanalizowali także dane z innych krajów, by opisać zespół stresu pourazowego, jaki może powodować pandemia. Jego obecność stwierdzono u 30 procent ludności Włoch.

Jak się zauważa, trauma dotyka nie tylko osób wyleczonych, pracowników służby zdrowia i bliskich zmarłych na Covid-19, ale także wszystkich, którzy nawet tylko pośrednio odczuli skutki koronawirusa.

DEON.PL POLECA


"Nikt nie będzie taki sam, jak wcześniej. Rok kryzysu z powodu Covid-19 grozi rozwinięciem się chronicznego stresu, tak zwanego zespołu stresu pourazowewgo, który może pozostawić długotrwałe lub nawet nieodwracalne ślady we wszystkich osobach, które również tylko pośrednio doświadczają emocjonalnego ciężaru pandemii" - głosi dokument psychiatrów, zaprezentowany w niedzielę.

Według nich najbardziej zagrożone są kobiety w wieku poniżej 50 lat z powodu przeciążenia pracą zawodową i obowiązkami domowymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co trzeciej osobie grozi trauma z powodu pandemii. "Nikt nie będzie taki sam, jak wcześniej"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.