Cypr Północny: Wybory do parlamentu

(fot. Nicholas Hodder / Wikimedia Commons)
PAP / slo

W Tureckiej Republice Cypru Północnego (TRNC), uznawanym jedynie przez Ankarę państwie tureckim na Cyprze, w niedzielę rano rozpoczęły się wybory do 50-osobowego parlamentu. Według przedwyborczych sondaży najprawdopodobniej wygra lewica.

W wyborach bierze udział 173 tys. wyborców, którzy będą głosować na 257 kandydatów z pięciu partii politycznych. Oprócz Partii Narodowej Jedności (UBP), która w maju straciła władzę w kraju w wyniku wotum nieufności swoich własnych zbuntowanych deputowanych, do walki o władzę staną: Turecka Partia Republikańska w koalicji ze Zjednoczonymi Siłami (CTP-BG), Partia Demokratyczna razem z Narodowymi Siłami (DP-UG), Społeczna Partia Demokratyczna (TDP) oraz Partia Zjednoczonego Cypru wraz ze Społecznymi Siłami Koegzystancji (BKP-TVG).

Szóste ugrupowanie, Partia Nowego Cypru (YKP), przez kilka tygodni wzywało Turków cypryjskich do bojkotu wyborów twierdząc, że nie mają one znaczenia, ponieważ decyzje w sprawie ich przyszłości i tak podejmowane są w Ankarze.

Według przedwyborczych sondaży, faworytem wyborów jest lewicowa CTP-BG, pod przewodnictwem Ozkana Yorgancioglu, która jednak prawdopodobnie nie uzyska zdecydowanej większości i będzie zmuszona stworzyć koalicję albo z nacjonalistyczną UBP albo z neoliberalną DP, której przewodniczy Serdar Denktasz, syn wieloletniego legendarnego prezydenta TRNC Raufa Denktasza.

To właśnie do DP odeszło z UBP, tzw. ośmiu zbuntowanych deputowanych, protestujących przeciwko korupcji we własnej partii. Ich rezygnacja doprowadziła do bezprecedensowego w TRNC upadku rządu UBP, utworzenia tymczasowego rządu koalicyjnego i ogłoszenia przedterminowych wyborów.

Przez ostatnie dwa miesiące tymczasowy rząd Sibel Siber, pierwszej w historii Cypru (po obu stronach) kobiety premier, odwołał lub zawiesił dziesiątki decyzji podjętych przez gabinet poprzedniego premiera Irsena Kucuka, którego zbuntowani członkowie UBP oskarżyli nie tylko o nadmierną rozrzutność, ale także o absolutną potulność w stosunku do rządu w Ankarze.

Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godz. 18 czasu lokalnego (17 czasu polskiego). Wstępnych wyników należy spodziewać się około godz. 19 czasu polskiego.

Cypr Północny, zamieszkany przez Turków cypryjskich, oderwał się od Republiki Cypryjskiej w wyniku interwencji armii tureckiej w 1974 r., do której doszło po obaleniu przez grecko-cypryjskich nacjonalistów (z inspiracji junty wojskowej w Atenach), pierwszego prezydenta niepodległej Republiki Cypryjskiej arcybiskupa Makariosa. Samozwańczy rząd cypryjski Nikosa Sampsona, który ogłosił zjednoczenie Cypru z Grecją, trwał tylko kilka dni, po których do władzy powrócił legalnie wybrany Makarios, ale wynikły z niego podział wyspy okazał się o wiele bardziej trwały.

Prowadzone od lat pod auspicjami ONZ negocjacje nt. ponownego zjednoczenia Cypru nie przyniosły do tej pory żadnych rezultatów. Między Republiką Cypryjską a Turcją, które od 1974 r. są w stanie wojny, panuje tymczasowe zawieszenie broni; państwa nie utrzymują ze sobą stosunków dyplomatycznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Cypr Północny: Wybory do parlamentu
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.