Czy nastąpi ocieplenie na linii USA-Chiny?

Czy nastąpi ocieplenie na linii USA-Chiny?
(fot. EPA/MARK)
PAP / psd

Rozpoczynająca się we wtorek wizyta w USA prezydenta Chin Hu Jintao pokaże jaki jest aktualny stan stosunków amerykańsko-chińskich - uważają obserwatorzy w Waszyngtonie. Zwracają oni uwagę na rosnące napięcie między obu mocarstwami.

W ostatnich miesiącach media amerykańskie podkreślały jednak rosnące konflikty w stosunkach USA-Chiny.

USA są też zaniepokojone zbrojeniami Chin. W czasie wizyty w Pekinie amerykańskiego ministra obrony Roberta Gatesa Chińczycy przeprowadzili testy z trudno wykrywalnym myśliwcem typu Stealth. W rozmowie z szefem Pentagonu prezydent Hu utrzymywał, że o niczym nie wiedział, co w USA wywołało spekulacje, że chińskie siły zbrojne stają się ośrodkiem władzy częściowo niezależnym od rządzącej partii komunistycznej.

DEON.PL POLECA

Stosunki USA z Chinami pogorszyły się po ogłoszeniu rok temu przez prezydenta Obamę decyzji o sprzedaży Tajwanowi broni wartości 6,4 mld dolarów, w tym 114 rakiet obronnych Patriot. Armia chińska zerwała wtedy współpracę z armią amerykańską.

Inną kością niezgody jest postawa Chin w sprawie konfliktu z Koreą Płn. Rząd chiński odmówił potępienia stalinowskiego reżimu tego kraju za ostrzał artyleryjski wyspy należącej do Korei Płd. Zdaniem Waszyngtonu, Pekin nie wywiera też dostatecznego nacisku na Phenian, żeby skłonić go do rezygnacji z budowy broni atomowej.

W sprawie łamania praw człowieka przez Chiny, administracja Obamy przyjęła ostatnio bardziej stanowczą postawę. Sekretarz stanu Hillary Clinton powiedziała w zeszłym tygodniu, że rząd USA "będzie nadal zabierał głos i naciskał Chiny, kiedy cenzurują one blogerów i wsadzają do więzienia działaczy i kiedy ludziom wierzącym odmawia się prawa do praktykowania religii".

Jak podaje "Washington Post", Obama zamierza w najbliższych tygodniach publicznie wypominać Chinom tłumienie wolności słowa i innych swobód obywatelskich, "pomimo ryzyka dalszej destabilizacji ważnych stosunków (z Chinami)".

Komentatorzy przypominają tymczasem, że USA potrzebują współpracy Chin nie tylko w sporze z Koreą Północną, lecz również z Iranem. W ubiegłym roku Chiny poparły ostatecznie wraz z Rosją najnowsze sankcje ONZ wobec Iranu.

W Waszyngtonie nie oczekuje się, by podczas szczytu Obama-Hu doszło do zawarcia ważnych politycznych porozumień - celem spotkania ma być poprawa atmosfery w stosunkach między obu państwami.

Przed wizytą Hu dwaj wybitni stratedzy w zakresie geopolityki Henry Kissinger i Zbigniew Brzeziński przestrzegli przed dalszy pogarszaniem stosunków z Chinami i wezwali do budowy wzajemnego zaufania.

"W ostatnich miesiącach narastała polemika między USA a Chinami, w której obie strony oskarżały się nawzajem o prowadzenie polityki ekonomicznej sprzecznej z normami międzynarodowymi. Każda strona niechcący zwiększała podejrzliwość drugiej. (...) Najgorszym wynikiem dla stabilizacji w Azji, jak również dla stosunków amerykańsko-chińskich, byłoby dryfowanie w kierunku wzajemnej demonizacji" - napisał w "New York Timesie" tydzień temu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za prezydentury Jimmy'ego Cartera.

Brzeziński nazwał wizytę Hu najważniejszym spotkaniem między przywódcami USA i Chin od czasu historycznej wizyty w Waszyngtonie w 1979 roku ówczesnego przywódcy Komunistycznej Partii Chin Deng Xiaopinga.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czy nastąpi ocieplenie na linii USA-Chiny?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.