Czy ten kraj w Europie zmieni nazwę? Rząd ma swoje argumenty, trwają rozmowy

Czy ten kraj w Europie zmieni nazwę? Rząd ma swoje argumenty, trwają rozmowy
(fot. domena publiczna / shutterstock.com)
PAP / ml

Możliwe, że ten europejski kraj będzie miał w nazwie imię biblijnego proroka. Byłby to pierwszy taki przypadek w historii. 

Premier Macedonii Zoran Zaew powiedział w czwartek po spotkaniu w Sofii z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem, że znaleziono "rozwiązanie możliwe do zaakceptowania" przez obydwie strony w sprawie sporu o nazwę jego kraju.

Obydwaj politycy spotkali się na szczycie UE-Bałkany.

Rozmowy między premierami

"Sprawdzaliśmy różne opcje. Jedna z nich jest rozwiązaniem możliwym do zaakceptowania przez obydwa kraje" - zadeklarował na konferencji prasowej.

Wysiłki obu krajów, by zakończyć spór w sprawie nazwy, który blokuje Macedonii przystąpienie do NATO i UE, pozostają bezowocne od czasu, gdy to małe państwo bałkańskie uzyskało niepodległość, czyli od 1991 roku.

Zdaniem Aten używanie nazwy Macedonia przez Skopje kryje w sobie możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia, której ośrodkiem administracyjnym są Saloniki.

Według mediów najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem byłoby dodanie do nazwy Republiki Macedonii określenia "nowa" lub "północna". Takie rozwiązanie wywołuje jednak protesty w obu krajach.

"Nastąpił znaczący postęp"

Jeszcze we wtorek rzecznik greckiego rządu Dimitris Canakopulos mówił, że w rozmowach prowadzonych z Atenami "nastąpił znaczący postęp", lecz wciąż daleko jeszcze do "zakończenia negocjacji i osiągnięcia porozumienia".

W czwartek po spotkaniu premierów Grecji i Macedonii oświadczył, że było ono "bardzo ważne i pożyteczne", lecz obydwa kraje mogą potrzebować nowej rundy rozmów w celu rozwiązania sporu.

Spotkanie ministrów i ostatnia szansa?

Szefowie MSZ Grecji i Macedonii, Nikos Kodzias i Nikoła Dimitrow, w czwartek i piątek spotkają się w Nowym Jorku ze specjalnym wysłannikiem ONZ w ramach starań o rozwiązanie sporu między Atenami i Skopje o nazwę Macedonii - podały w niedzielę MSZ obu krajów.

Według internetowego wydania greckiego dziennika "To vima" spotkanie to będzie prawdopodobnie ostatnią szansą na osiągnięcie porozumienia.

Jak podały greckie media, w sobotę Ateny nieoficjalnie odrzucił najnowszą propozycję Macedonii w sprawie nowej nazwy kraju - Republika Ilinden Macedonii. W rozmowach powróciły poprzednie dwie propozycje, przewidujące dodanie do nazwy

Republika Macedonii określenia "nowa" lub "północna".

Mimo to w niedzielę rząd macedoński bronił najnowszej propozycji. Miałaby ona "rzeczywistą szansę pojednania" i nie zawierałaby w sobie żadnych roszczeń terytorialnych - argumentowano.

Św. Eliasz w nazwie państwa

Ilinden to w języku macedońskim dzień św. Eliasza, święto obchodzone w Macedonii 2 sierpnia.

Zobacz też: Prorok Eliasz uczy, jak być pośrednikiem prawdy >>

Dzień ten jest dla Macedonii ważny z dwóch powodów - wiąże się z tzw. powstaniem ilindeńskim, które wybuchło 2 sierpnia 1903 roku przeciw imperium osmańskiemu w należących wówczas do niego regionach Macedonia i Tracja, oraz z datą 2 sierpnia 1944 roku, gdy w monastyrze Prohora Pczinjskiego na terenie dzisiejszej Serbii ogłoszono państwowość Macedonii.

Wysiłki Grecji i Macedonii w sprawie zakończenia sporu o nazwę tej ostatniej, który blokuje Macedonii przystąpienie do NATO i UE, pozostają bezowocne od 1991 roku, gdy to małe państwo bałkańskie uzyskało niepodległość.

Zdaniem Aten używanie nazwy Macedonia przez Skopje kryje w sobie możliwość wystąpienia z roszczeniami terytorialnymi wobec greckiej prowincji Macedonia, której ośrodkiem administracyjnym są Saloniki.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając
27,93 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Czy ten kraj w Europie zmieni nazwę? Rząd ma swoje argumenty, trwają rozmowy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.