Grecja: wielka konferencja katolicko-prawosławna na Krecie

Grecja: wielka konferencja katolicko-prawosławna na Krecie
(fot. wikipedia.pl)
3 lata temu
KAI/ ed

Po raz pierwszy obradują przedstawiciele Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Kościołem Prawosławnym oraz różnych inicjatyw regionalnych na rzecz tego dialogu, reprezentujących region Europy i Północnej Ameryki.

Trzydniowa konferencja pod hasłem "Crossroads of Theological Dialogues" (Dialog teologiczny na rozdrożu) obraduje w dniach 24-26 kwietnia w Akademii Teologicznej w Kolymbari na greckiej wyspie Krecie, poinformowała ekumeniczna fundacja Pro Oriente w Wiedniu. Wraz z Instytutem Ekumenicznym Johanna Adama Möhlera z niemieckiego Paderborn oraz Akademią Prawosławną jest ona współorganizatorem tego wydarzenia.

Franciszek otrzymał medal upamiętniający 100-lecie jednej z polskich uczelni >>

Otwierając obrady 24 kwietnia przewodniczący Papieskiej Rady ds. Jedności Chrześcijan, a zarazem współprzewodniczący Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Kościołem Prawosławnym kard. Kurt Koch oraz prawosławny arcybiskup Job jako reprezentant Patriarchatu Konstantynopola przy Światowej Radzie Kościołów w Genewie, podkreślili przełomowy charakter tej inicjatywy. Kierownik Instytutu Johanna Adama Möhlera i członek grupy konsultorów Pro Oriente, Johannes Oeldemann, w swoim wprowadzającym wystąpieniu powiedział, że przygotowując swój referat na temat perspektyw na przyszłość dialogu katolicko-prawosławnego uświadomił sobie, że istnieje wiele inicjatyw dialogu prawosławno-katolickiego, ale nie ma łączącej je "sieci".

Zaproponował więc, aby Pro Oriente zgromadziła przy wspólnym stole osoby odpowiedzialne za te inicjatywy dialogu tak, aby uzyskać obraz całego spektrum dialogu prawosławno-katolickiego, a jednocześnie zdefiniować kwestie dotychczas zaniedbane, lub odkryć nowe zadania. Z tego narodziła się obecna konferencja, w której uczestniczą zarówno "oficjalne" komisje dialogu np. z Francji, Niemiec i USA oraz Kanady, a także "nieoficjalnych" grup, wśród nich przedstawicieli komisji młodych teologów katolickich i prawosławnych w Pro Oriente. Wśród ekspertów konferencji są m.in. prof. Theresia Hainthaler, członek oficjalnej Komisji Dialogu Kościoła katolickiego i prawosławnego, znawca Kościołów wschodnich i wiceprzewodniczący Pro Oriente, prof. Rudolf Prokschi oraz kierownik Akademii Prawosławnej prof. Pantelis Kalaitzidis.

Katolickie dzieła pomocy w USA zawieszają działalność; do kraju przybywa coraz mniej uchodźców >>

Uczestnicy konferencji w Kolymbari rozważali m.in. jakie tematy należy poruszyć w najbliższym czasie w dialogu katolicko-prawosławnym, na co należy położyć największy nacisk, a także co dotychczas zaniedbano lub czego nie zauważono. Punktem wyjścia do dyskusji były cztery referaty ekspertów ekumenizmu: prof. Barbara Hallensleben (Fryburg) omówiła "Dialog i spotkanie - refleksje nad nowymi perspektywami zbliżenia między prawosławnymi i katolikami", o. Michel Van Parys (Chevetogne) mówił o "znaczeniu ekumenizmu duchowego na drodze do pełnej wspólnoty", prof. Ioan Moga (Wiedeń) poruszył temat "perspektyw na przyszłość w dialogu prawosławno-katolickim w oparciu o dokumenty wielkiego i świętego synodu na Krecie" oraz Andrej Sziszkow omówił "stanowisko prawosławne odnośnie znaczenia kwestii etycznych w dialogach ekumenicznych".

W ostatnim dniu obrad 26 kwietnia uczestnicy konferencje zastanowią się m.in. nad tym, w jaki sposób można połączyć z sobą w skoordynowanej, konstruktywnej współpracy oficjalny dialog, "oficjalne" komisje regionalne i inicjatywy nieoficjalne oraz miejsca dotychczasowych spotkań dialogu prawosławno-katolickiego, takich jako Bose, Niederaltaich, czy Chevetogne oraz centra akademickie, jak Fryburg Szwajcarski i niemiecki St. Georgen w Hamburgu. Akademia Prawosławna na Krecie ma szczególne znaczenie dla świata prawosławnego i poza nim, a to dlatego, że była jednym z pierwszych ośrodków prawosławnego kształcenia dorosłych, a także dialogu. W 2016 roku była miejscem obrad Soboru Wszechprawosławnego.

Ale już dużo wcześniej obradowały tam międzynarodowe konferencje kościelne, m.in. Światowej Rady Kościołów. Akademia działa jako fundacja społeczna, we wspólnocie kanonicznej z metropolią Kissamos i Selinon Kościoła na Krecie, pod protektoratem Patriarchatu Ekumenicznego Konstantynopola. Głównym zadaniem Akademii jest świadectwo dialogu i służby prawosławia na świecie, służba ludziom współczesnym i ich problemom. Jak twierdzą władze Akademii, do realizacji tych celów rozwijany jest duch dialogu między prawosławiem i innymi wyznaniami oraz religiami, a także między wiarą chrześcijańską, nauką i kulturą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Grecja: wielka konferencja katolicko-prawosławna na Krecie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.