Czy USA pomogą Europie ws. uchodźców

(fot. EPA/NAKE BATEV)
PAP / psd

Administracja USA, będąca pod coraz większą presją w związku z nasilającym się kryzysem uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu, zapewniła we wtorek, że rozważa podjęcie kroków obejmujących m.in. relokację uchodźców, by pomóc w stawieniu czoła kryzysowi.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu Peter Boogaard oświadczył, że USA są w stałym kontakcie z krajami Bliskiego Wschodu oraz Europy, do której napływa coraz więcej uchodźców, uciekających m.in. z terenów kontrolowanych przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Iraku i Syrii.

DEON.PL POLECA

Nie powiedział, jakie kroki mogą podjąć USA, przyznał jednak, że mogą one obejmować także relokację uchodźców. Przypomniał też, że od początku wojny domowej w Syrii w 2011 r. USA przekazały już ponad 4 mld dolarów na pomoc humanitarną, z czego 1 mld w tym roku.

Od kilku dni nasilają się apele pod adresem USA o przyjęcie większej liczby uchodźców z Syrii, m.in. ze strony organizacji zajmujących się pomocą rozwojową oraz państw europejskich, które nie są w stanie umieścić ich wszystkich u siebie. Także faworytka Demokratów w wyborach prezydenckich Hillary Clinton mówiła w poniedziałek, że konieczne są globalne, skoordynowane wysiłki, by pomóc uchodźcom. Już przed wakacjami o przyjęcie przez USA przynajmniej 65 tys. uchodźców z Syrii apelowała w liście do prezydenta Baracka Obamy grupa 14 senatorów.

Dotąd USA przyjęły tylko 1500 uchodźców z Syrii, co - jak tłumaczył niedawno rzecznik Departamentu Stanu John Kirby - wynika m.in. z długich procedur analizowania wniosków i weryfikowania osób je składających. Chodzi m.in. o zapewnienie, że do USA nie dostaną się ekstremiści z IS. Kirby zapewniał jednak, że do końca roku liczba przyjętych uchodźców z Syrii się podwoi, a w następnym roku jeszcze wzrośnie.

Trwająca od ponad czterech lat wojna w Syrii zmusiła do ucieczki z domów już 4 mln Syryjczyków. USA są największym na świecie dawcą pomocy dla uchodźców, w tym poprzez fundusz Urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) czy Światowy Program Żywnościowy. Co roku, głównie za pośrednictwem oenzetowskiej agencji ds. uchodźców, amerykańskie władze przyznają pozwolenia na pobyt w USA około 70 tys. uchodźców z całego świata.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Czy USA pomogą Europie ws. uchodźców
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.