Demonstracje w Egipcie - trzy osoby zginęły

Wielotysięczne demonstracje przeciwko obecnemu prezydentowi na ulicach Aleksandrii. (fot. EPA / AHMED YOUSSEF)
PAP / wm

Dwóch Egipcjan zginęło podczas protestów w Suezie, a w centrum Kairu śmierć poniósł policjant - podały źródła medyczne oraz służby bezpieczeństwa. We wtorek tysiące osób demonstrowało w kilku egipskich miastach, domagając się ustąpienia prezydenta.

Do szpitala w Suezie, na wschodzie kraju, przywieziono dwa ciała. Źródła medyczne jako przyczynę śmierci podały rany od gumowych kul - pisze agencja Reutera.

Według anonimowego przedstawiciela ministerstwa spraw wewnętrznych, jedna z tych osób miała problemy z oddychaniem i zmarła na skutek wdychania gazu łzawiącego, a druga podczas protestu została uderzona kamieniem.

DEON.PL POLECA

Jak poinformowały źródła medyczne, ponad 60 osób w Suezie zostało dotkniętych skutkami wdychania gazu łzawiącego.

O śmierci policjanta na jednym z placów w Kairze poinformowała państwowa telewizja. Według przedstawiciela sił bezpieczeństwa, funkcjonariusz został uderzony w głowę kamieniem i zmarł na skutek odniesionych ran.

W Egipcie odbyły się we wtorek wielotysięczne demonstracje, których uczestnicy domagali się położenia kresu prawie 30-letniej władzy prezydenta Hosniego Mubaraka. W Kairze uczestniczyło w nich ok. 15 tysięcy osób. Doszło do starć z policją. W Suezie, Kairze i Aleksandrii użyto m.in. gazu łzawiącego.

Agencja Associated Press pisze, że był to pierwszy w Egipcie protest "zainspirowany przez Tunezję", gdzie prezydent Ben Ali został zmuszony do ucieczki z kraju, gdy doszło do eskalacji społecznego niezadowolenia.

W kilku dzielnicach Kairu, głównie przed siedzibami władz, demonstrowało ok. 15 tys. osób. Skandowały "Niech żyje wolna Tunezja" i "Precz z Hosnim Mubarakiem". Matki z dziećmi na rękach wołały: "Rewolucja aż do zwycięstwa". Demonstracje odbywały się w wolnym od pracy "dniu policji".

Demonstrujący zaatakowali ciężarówkę z armatką wodną i wyrzucili kierowcę z pojazdu. Niektórzy uczestnicy protestu rzucali kamieniami. Policjanci bili protestujących, którzy próbowali przerwać blokady. Pobita została m.in. fotoreporterka, której policjanci zabrali aparat. Niektórzy protestujący mieli zakrwawione twarze - pisze agencja AP.

Podobne demonstracje, zorganizowane w ramach "dnia gniewu" w proteście przeciwko Mubarakowi i ubóstwu, odbywały się we wtorek w Aleksandrii i innych egipskich miastach.

W Aleksandrii demonstrujący podarli fotografię 82-letniego Mubaraka oraz jego syna Gamala, który według wielu mieszkańców kraju przejmie władzę po ojcu.

Na północnym-wschodzie kraju, w Ismailii, zebrało się ok. tysiąca osób, wykrzykując: "Chleb, pokój i godność" oraz "Kto następny po Ben Alim?".

Do protestów wezwano m.in. na portalach społecznościowych Facebook i Twitter. Na Facebooku inicjatywę tę poarło ponad 90 tys. osób.

Na Twitterze organizatorzy informowali z minuty na minutę demonstrujących, w które miejsca powinni się udać, by uniknąć policji. Niektórzy internauci skarżyli się na problemy z dostępem do tego serwisu podczas protestów. Według agencji AP, późnym popołudniem serwis został zablokowany.

Egipskie władze pomniejszyły znaczenie samopodpaleń, do których dochodziło w ostatnich dniach w tym kraju. W poniedziałek premier Ahmed Mohammed Nazif powiedział dziennikarzom, że osobami, które dokonały tego aktu, kierowały "sprawy osobiste".

Falę samopodpaleń w krajach Afryki Północnej wywołało podpalenie się 17 grudnia młodego Tunezyjczyka, któremu władze odmówiły pozwolenia na uliczną sprzedaż warzyw i owoców. Po jego śmierci w Tunezji doszło do masowych protestów, które doprowadziły do obalenia rządzącego od ponad 20 lat prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.

Wielu analityków uważa, że rewolucja w Tunezji może rozprzestrzenić się na inne kraje regionu. Podobnie jak Tunezyjczycy również inni Arabowie są sfrustrowani rosnącymi cenami, ubóstwem, wysokim bezrobociem i autorytarnymi rządami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Demonstracje w Egipcie - trzy osoby zginęły
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.