Donald Tusk z wizytą we Włoszech

Donald Tusk z wizytą we Włoszech
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / mm

Premier Donald Tusk wraz z małżonką uczestniczyli w niedzielnej mszy kanonizacyjnej Jana Pawła II i Jana XXIII na pl. św. Piotra. W sobotę Tusk rozmawiał w Rzymie z premierem Włoch Matteo Renzim o sytuacji na Ukrainie i bezpieczeństwie energetycznym UE.

Małgorzata i Donald Tuskowie wzięli także w sobotę wieczorem udział w koncercie Stanisława Soyki z zespołem Affabre Concinui w rzymskim Chiesa Nuova. W kościele przy ul. Santa Maria in Vallicella artysta śpiewał - po polsku i po włosku - "Tryptyk rzymski" Jana Pawła II.

Premier przybył do Rzymu w sobotę wieczorem, do kraju ma wrócić po uroczystościach kanonizacyjnych.

Pierwotnie planowano, że na kanonizacji Jana Pawła II rząd będzie reprezentował szef kancelarii premiera Jacek Cichocki. Jednak w piątek rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że dla premiera dzień kanonizacji polskiego papieża jest na tyle wyjątkowy w historii, że postanowił być on wtedy w Rzymie z małżonką.

W niedzielę po godz. 10 papież Franciszek ogłosił Jana XXIII i Jana Pawła II świętymi. Wygłoszenie formuły kanonizacyjnej przez papieża było kulminacyjnym punktem niedzielnej mszy. Oficjalnej polskiej delegacji do Watykanu przewodniczy prezydent Bronisław Komorowski. W uroczystościach kanonizacyjnych dwóch papieży biorą także udział marszałkowie Sejmu i Senatu Ewa Kopacz i Bogdan Borusewicz, delegacja parlamentarzystów oraz byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski.

W sobotę premier spotkał się w Rzymie z szefem włoskiego rządu. Jak podaje CIR, Donald Tusk i Matteo Renzi dokonali wspólnej oceny kwestii bezpieczeństwa energetycznego UE i uzgodnili kontynuowanie rozmów w tej sprawie na kolejnym spotkaniu. Rząd Matteo Renziego został zaprzysiężony w lutym 2014. W lipcu 2014 Włochy przejmują prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Polski premier w minionym tygodniu odbył szereg rozmów z liderami państwami UE, dotyczących unii energetycznej i kryzysu na Ukrainie. W piątek w Berlinie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, w czwartek w Paryżu z prezydentem Francji Francois Hollande'em, a w środę w Brukseli z przewodniczącym Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem.

W piątek PAP, powołując się na źródła w UE, opisała szczegóły polskiej propozycji unii energetycznej. Utworzenie specjalnej agencji dla wspólnych zakupów gazu i nakaz sprzedaży surowca na giełdach energii dla firm, które nadużywają dominującej pozycji na rynku UE - to niektóre postulaty Polski.

Tusk wśród elementów projektu unii energetycznej wymieniał wcześniej: wspólne negocjacje gazowe całej UE, inwestycje w infrastrukturę energetyczną, szczególnie gazową (z finansowaniem do 75 proc. ze środków UE), lepsze wykorzystywanie własnych, europejskich źródeł energii (jak węgiel czy gaz łupkowy), wyraźne wzmocnienie mechanizmu solidarności na wypadek embarga na dostawy energii oraz "intensywne otwarcie na innych dostawców energii" niż Rosja i Gazprom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Donald Tusk z wizytą we Włoszech
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.