Dowgielewicz gubernatorem Banku RRE

Dowgielewicz gubernatorem Banku RRE
(fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP/ ad

Sekretarz stanu ds. europejskich w polskim MSZ Mikołaj Dowgielewicz został w piątek wybrany jednomyślnie przez zarząd Banku Rozwoju Rady Europy na stanowisko wicegubernatora banku do spraw państw docelowych - poinformował rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Kandydatura Dowgielewicza została zarekomendowana Radzie przez gubernatora banku, Rolfa Wenzela, spośród dziewięciu kandydatów zgłoszonych na to stanowisko.

Dowgielewicz obejmie stanowisko od 2 maja 2012 r. na 5-letnią kadencję. Bosacki poinformował, że do jego zadań będzie należało przede wszystkim rozwijanie projektów współpracy z grupą państw docelowych, czyli korzystających z funduszy banku, co należy do jego priorytetów.

Podkreślił, że Polska, która należy do grupy państw docelowych, "od lat doskonale współpracuje z Bankiem". "Dzięki kredytom, pozyskiwanym na preferencyjnych warunkach, polskie samorządy realizują projekty mające na celu m.in. poprawę warunków życia w miastach i na wsi, polskie instytucje finansowe pozyskują zaś kredyty m.in. na projekty dotyczące tworzenia miejsc pracy" - dodał Bosacki.

"W 2011 r. Bank zatwierdził 6 wniosków kredytowych z Polski na łączną kwotę 300 milionów euro. Nasz kraj był pod tym względem na pierwszym miejscu" - podkreślił.

Bank Rozwoju Rady Europy (Council of Europe Development Bank) z siedzibą w Paryżu jest najstarszym bankiem pomocy rozwojowej w Europie. Został założony 16 kwietnia 1956 r. jako Fundusz Przesiedleńczy Rady Europy dla Uchodźców oraz Przeludniania w Europie w celu rozwiązania problemów uchodźców. Z biegiem czasu jego działania rozszerzyły się na inne sektory w celu umocnienia spójności społecznej w Europie.

Bank jest głównym instrumentem finansowym RE, który pomaga swym 40 członkom, w tym Polsce, osiągnąć trwały i zrównoważony wzrost.

Bank uczestniczy w finansowaniu projektów wzmacniających integrację społeczną np. przez udzielanie pomocy uchodźcom, polepszanie warunków grupom będącym w trudnej sytuacji życiowej, budowę mieszkań socjalnych, a także projektów wspierających bardziej racjonalne gospodarowanie zasobami środowiska, np. w zakresie produkcji energii odnawialnej lub w ramach pomocy regionom dotkniętym przez klęski żywiołowe.

Bank finansuje ponadto projekty w sektorach edukacji i ochrony zdrowia, wspierające rozwój kapitału ludzkiego. Przyznaje pożyczki bezpośrednio rządom krajów członkowskich lub osobom prawnym, w tym samorządom lokalnym.

Wyjazd Dowgielewicza do Paryża oznacza konieczność mianowania jego następcy w polskim MSZ, którego najważniejszym zadaniem będzie kontynuowanie negocjacji w sprawie nowego wieloletniego budżetu UE na lata 2014-20. Nabierają one tempa: duńska prezydencja już pod koniec maja lub na początku czerwca przedstawi propozycję budżetu zawierającą liczby. Celem jest porozumienie rządów krajów UE do końca grudnia br.

Polska, licząc w kolejnych 7 latach na około 80 mld euro z funduszy spójności, opowiada się za jak najhojniejszym budżetem; tymczasem płatnicy netto podtrzymują swoje stanowisko w sprawie oszczędności. Ok. siedmiu państw, w tym Niemcy, Holandia, Wielka Brytania i Austria, otwarcie mówi, że budżet w płatnościach powinien być mniejszy o "przynajmniej" 100 mld euro w stosunku do propozycji KE z czerwca.

Komisja Europejska zaproponowała, by nowy 7-letni budżet UE wyniósł 972,2 mld euro wobec 925 mld euro w obecnej siedmiolatce (2007-2013), co oznacza wzrost o 5 proc. KE proponuje utrzymać na poziomie porównywalnym do obecnego fundusze na politykę rolną (371,7 mld euro, z czego 281 mld na dopłaty bezpośrednie) oraz fundusze spójności (376 mld euro); wzrosty dotyczą m.in. badań i innowacyjności, a także polityki sąsiedzkiej i imigracyjnej.

"Propozycję KE należy traktować jako minimum do negocjacji, biorąc pod uwagę wyzwania, jakie stoją przed UE, by tworzyć wzrost gospodarczy i walczyć z bezrobociem" - mówił Dowgielewicz w poniedziałek na posiedzeniu ministrów ds. europejskich UE ws. budżetu 2014-2020.

Kończący w październiku 40 lat Dowgielewicz tematyką europejską zawodowo zajmuje się od kilkunastu lat, z których niemal połowę spędził w Brukseli. Ukończył studia na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego; prawo i politologię na University of Hull w Wielkiej Brytanii, a także Kolegium Europejskie w Natolinie.

Swoją karierę w Brukseli rozpoczął w 2003 r. jako doradca przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pata Coxa. Następnie w 2004 r. został rzecznikiem prasowym Komisji Europejskiej ds. Stosunków Instytucjonalnych i Komunikacji Społecznej. W 2007 r. rozpoczął pracę w Gabinecie Politycznym Wiceprzewodniczącej KE Margot Wallstroem, odpowiedzialnej za stosunki międzyinstytucjonalne w Unii.

Po wyborach parlamentarnych w Polsce, w grudniu 2007 r. został sekretarzem stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej oraz wiceszefem Komitetu Europejskiego Rady Ministrów. Od stycznia 2008 do grudnia 2009 r. był sekretarzem Komitetu Integracji Europejskiej. 15 lipca 2008 został pełnomocnikiem rządu ds. polskiej prezydencji w UE. 1 stycznia 2010 został powołany na stanowisko sekretarza stanu ds. europejskich w MSZ.

Dowgielewicz zna biegle języki angielski i francuski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dowgielewicz gubernatorem Banku RRE
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.