"Dowiemy się kto pomagał Ratko Mladiciowi"
Prezydent Serbii Boris Tadić powiedział BBC, że śledztwo w sprawie generała Ratko Mladicia zostanie rozszerzone na osoby, które przez 16 lat pomagały uniknąć aresztowania temu byłemu dowódcy sił Serbów bośniackich.
Oskarżony o ludobójstwo i zbrodnie przeciw ludzkości podczas wojny w Bośni i Hercegowinie (1992-95) Mladić został zatrzymany w czwartek w Serbii.
Tadić wyjaśnił, że podczas dochodzenia śledczy przyjrzą się pomocy udzielonej gen. Mladiciowi przez członków serbskiego wojska i policji - podało w nocy z piątku na sobotę BBC. Prezydent Serbii w rozmowie z brytyjskim nadawcą wyjaśniał, że na przestrzeni lat Mladić mógł liczyć na poparcie "niektórych osób w systemie państwowym".
- W ciągu kolejnych dni będziemy mieli pełen obraz tego, co stało się w ciągu ostatnich dwóch i pół roku, a nawet 16 lat - powiedział Tadić. "Będzie to dla nas bardzo, bardzo ważne" - podkreślał.
- Miał wielu krewnych nie tylko w Serbii, ale także w innych państwach regionu, m.in. w Bośni i Hercegowinie czy Macedonii", co bardzo "utrudniało badanie sprawy - zaznaczał prezydent.
Mladić, który ukrywał się przez prawie 16 lat, ma zostać przekazany mieszczącemu się w Hadze międzynarodowemu trybunałowi ds. zbrodni wojennych na obszarze dawnej Jugosławii. Jest oskarżony m.in. o trzyletnie oblężenie Sarajewa i masakrę ok. 8 tysięcy bośniackich mężczyzn i chłopców w lipcu 1995 roku w Srebrenicy. Władze serbskie sugerowały, że procedura ekstradycyjna może potrwać około tygodnia
Skomentuj artykuł