Dożywocie dla ludobójców ze Srebrenicy

Dożywocie dla ludobójców ze Srebrenicy
(fot. EPA/MICHAEL KOOREN)
PAP / slo

Trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych na obszarze dawnej Jugosławii utrzymał w piątek wyroki dożywotniego więzienia dla skazanych w 2010 roku za ludobójstwo w Srebrenicy Vujadina Popovicia i Ljubisy Beary, byłych oficerów sił Serbów bośniackich.

Izba apelacyjna "potwierdza karę dożywotniego więzienia" dla 57-letniego Popovicia i 75-letniego Beary - poinformował sędzia Patrick Robinson na rozprawie w Hadze.

DEON.PL POLECA

Utrzymano również wyrok 35 lat więzienia dla Drago Nikolicia, który w 2010 roku został skazany przez trybunał za pomoc w ludobójstwie i zachęcanie do niego. Izba potwierdziła również wyrok 13 lat więzienia dla innego skazanego, a jedynie o rok - z 19 do 18 lat - skróciła karę ostatniemu z apelujących od wyroku.

Proces oskarżonych o zbrodnię w Srebrenicy trwał od 2006 roku, wyroki zapadły w 2010 roku. Apelacja kończy najdłuższy proces przed trybunałem ds. zbrodni wojennych w byłej Jugosławii.

W lipcu 1995 roku siły Serbów bośniackich zabiły w Srebrenicy na wschodzie Bośni około 8 tys. muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Była to największa masakra, do jakiej doszło w Europie od zakończenia II wojny światowej.

Siły Serbów bośniackich zdobyły Srebrenicę na kilka miesięcy przed zakończeniem wojny w Bośni. Zgromadziło się tam około 30 tys. ludzi, w tym tysiące uchodźców, szukających schronienia przed nacierającymi wojskami serbskimi. Bronić ich mieli holenderscy żołnierze z sił ONZ, uzbrojeni tylko w lekką broń.

Holendrzy wycofali się bez walki, nie mając szans, gdy dowództwo misji wojskowej ONZ odmówiło wsparcia i zbombardowania Serbów z powietrza. Batalion ONZ przyglądał się biernie oddzielaniu muzułmańskich mężczyzn od kobiet. Holendrzy wydali nawet 5 tys. Muzułmanów, którzy schronili się przed wywózką w ich bazie w Potoczari w przekonaniu, że wyjazd stamtąd jest dla nich jedynym wyjściem.

Zbrodnia w Srebrenicy przyspieszyła koniec wojny w Bośni i Hercegowinie. Po masakrze lotnictwo NATO dokonało zmasowanych nalotów na pozycje Serbów bośniackich, a po ich zakończeniu do BiH wkroczyła armia chorwacka, która wraz z siłami muzułmańskimi i wojskiem bośniackich Chorwatów rozbiła Serbów.

Trybunał ONZ ds. zbrodni wojennych na obszarze dawnej Jugosławii uznał masakrę muzułmańskich mężczyzn i chłopców w Srebrenicy za ludobójstwo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dożywocie dla ludobójców ze Srebrenicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.