Egipcjanie chcą państwa wyznaniowego

W Kairze ciągle niespokojnie (fot. EPA/KHALED ELFIQI)
PAP / wab

Większość Egipcjan uważa, że Koran powinien być źródłem prawa - wynika z sondażu przygotowanego przez amerykański ośrodek badania opinii publicznej Pew Research Center.

Rezultaty badania opublikowano w poniedziałek, na pięć miesięcy przed wyborami parlamentarnymi - pierwszymi od odsunięcia w lutym br. od władzy po 30 latach rządów prezydenta Hosniego Mubaraka.

62 proc. Egipcjan uważa, że prawodawstwo w ich kraju powinno być ściśle związane z naukami zawartymi w Koranie, a 27 proc. jest zdania, że w sposób wystarczający odzwierciedla generalne prawa i zasady islamu.

DEON.PL POLECA

Dla 50 proc. badanych "bardzo ważny" jest udział partii religijnych w przyszłym rządzie; 37 proc. ludzi ma "bardzo pozytywną" opinię na temat Bractwa Muzułmańskiego, największego i najlepiej zorganizowanego ugrupowania w kraju.

Wyniki badania pokazują, że Egipcjanie, którzy w ciągu ostatnich 40 lat zwrócili się w stronę konserwatyzmu religijnego, są otwarci na włączenie partii religijnych do przyszłych rządów. Jedynie mniejszość sympatyzuje z fundamentalistycznymi ugrupowaniami religijnymi - pokazał sondaż.

Jak ocenia agencja AP, dzięki wynikom ankiety maluje się obraz Egipcjan jako ludzi, którzy wybierają religijne umiarkowanie zamiast ekstremizmu i cenią wartości demokratyczne, nawet jeśli oznaczają one ryzyko pewnej politycznej niestabilności.

Jeśli chodzi o ewentualnych kandydatów w wyborach prezydenckich, mających się odbyć jeszcze w tym roku, to największą popularnością cieszy się sekretarz generalny Ligii Arabskiej Amr Mussa. W sondażu uzyskał on 89 proc. poparcia.

Były kandydat na prezydenta Ajman Nur cieszy się 70-proc. poparciem, a laureat Pokojowej Nagrody Nobla Mohamed ElBaradei uzyskał 57 proc. głosów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Egipcjanie chcą państwa wyznaniowego
Komentarze (6)
O
odp
27 kwietnia 2011, 11:44
Nie ma nic gorszego i okrutniejszego niż państwo wyznaniowe Jest państwo totalitarna, dyktatura - ale to też są swego rodzaju państwa wyznaniowe - czci się władzę państwowę, jej ideologię.
O
odp
27 kwietnia 2011, 11:43
Może na podstawie Koranu Na podstawie Koranu doprowadzą przede wszystkim do prześladowań Koptów. Gdyby rozumieli Koran, nie prześladowaliby nikogo.
TS
tego się obawiałem
26 kwietnia 2011, 21:31
Nie ma nic gorszego i okrutniejszego niż państwo wyznaniowe 
A
A
26 kwietnia 2011, 21:06
u nas katolicka nauka społeczna jest realizowana? Może na podstawie Koranu stworzą bardziej znośny system ekonomiczny niż doprowadzający do rozwarstwienia społeczeństwa, chorego wyścigu szczurów i obsesyjnego zajmowania się podwyższaniem wartości PKB kosztem rzeczywistych potrzeb człowieka.
Bogusław Płoszajczak
26 kwietnia 2011, 19:17
Możnaby też napisać szkoda, że nie znają Ewangelii :( Co do litery - znają na pewno. Co do świadectwa Chcrześcijan: wyczyny Europejczyków jako kolonizatorów a potem jako "gości" (= turystów) sprawiają że nie mogę "Kemotowi" zaprzeczyć.
Bogusław Płoszajczak
26 kwietnia 2011, 18:33
Cytuję: "...Większość Egipcjan uważa, że Koran powinien być źródłem prawa..." Mój wniosek: To reakcja na oferowanie Egipcjanom (lub raczej wmuszanie) rządów "złotego cielca". Jednostki szastały pieniędzmi, tłum wegetował. Czy można się dziwić? Szkoda, że ta alternatywą nie było chrześcijaństwo....