Emmanuel Macron: angielski zbyt dominujący w UE, będziemy promować język francuski

(fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL)
PAP / sz

Język angielski jest zbyt dominujący w Brukseli, zwłaszcza w sytuacji, gdy Wielka Brytania opuszcza UE - uznał we wtorek prezydent Francji Emmanuel Macron i zapowiedział dążenie do szerszego stosowania języka francuskiego w instytucjach unijnych.

Reuters odnotowuje, że francuski przez długi czas dominował w centrali UE w Brukseli, ale później wszechobecny stał się angielski, zwłaszcza odkąd do Unii przystąpiły w 2004 roku państwa wschodnioeuropejskie.

DEON.PL POLECA

"Sytuacja jest obecnie dość paradoksalna. Angielski prawdopodobnie nigdy nie był w Brukseli tak obecny, jak w czasie, kiedy rozmawiamy o Brexicie" - powiedział Macron.

Zdaniem francuskiego prezydenta "ta dominacja nie jest nieunikniona". Macron, który często mówi po angielsku, gdy przebywa za granicą, zaznaczył zarazem, że nie chodzi o działanie wymierzone przeciwko językowi angielskiemu, lecz o promowanie wielojęzyczności. Podkreślił, że opowiada się za tym, by każdy w Europie nauczył się dwóch języków obcych. Zapowiedział, że Francja zwiększy starania o nauczanie unijnych urzędników francuskiego.

Reuters zwraca uwagę, że szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zapewnił na Twitterze, iż "entuzjastycznie popiera" wielojęzyczność.

"Dlaczego język Szekspira miałby być lepszy od języka Woltera?" - spytał Juncker w programie francuskiej telewizji i uznał, mówiąc po francusku, że jest błędem, iż "staliśmy się tak zanglicyzowani".

Zarazem szef KE przyznał jednak, że angielski stał się na co dzień językiem roboczym w instytucjach UE. Jego zdaniem Brexit niczego tu nie zmieni, ponieważ "ci, którzy nie pochodzą z zachodniej części Europy, przyzwyczaili się do mówienia po angielsku".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Emmanuel Macron: angielski zbyt dominujący w UE, będziemy promować język francuski
Komentarze (2)
Oriana Bianka
21 marca 2018, 23:35
Gdyby prezydent Macron nauczył się języka polskiego, rozumiałby lepiej duszę Polaków. Jestem za tym, aby politycy i urzędnicy unijni znali więcej niż jeden język obcy, językiem angielskim posługuje się większość, ale znajomość francuskiego lub polskiego jest jak najbardziej poszerzająca horyzonty. :-)
MR
Maciej Roszkowski
21 marca 2018, 21:58
To se ne vrati