Europa przemówiła: historyczne "tak dla życia"
Czy Komisja Europejska ugnie się pod naciskiem obywateli Europy? Czy wstrzyma finansowanie aborcji w krajach rozwijających się? Europejska Inicjatywa Obywatelska "Jeden z Nas" ma szansę zmienić prawo Unii.
170 tysięcy dzieci w okresie prenatalnym ginie rocznie w Afryce, w projektach finansowanych przez Unię Europejską. Już milion Europejczyków włączyło się w Europejską Inicjatywę Obywatelską "Jeden z nas" by zaprzestać finansowania aborcji z kieszeni europejskiego podatnika.
Ani Greenpeace, ani dr Brüstle prawdopodobnie nie przypuszczali, że ich spór będzie miał tak daleko idące konsekwencje. Werdykt Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w ich sprawie mówi, że życie ludzkie zaczyna się od poczęcia, a embrion ludzki zasługuje na poszanowanie jego godności i integralności. Wyrok ten zaaktywizował działaczy pro-life z całej Europy. Głównym inicjatorem Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej (EIO) "Jeden z Nas" jest włoski europoseł, Carlo Cassini, były sędzia Sądu Najwyższego i prezes największej włoskiej organizacji pro-life. Do Komitetu Wykonawczego wchodzą także przedstawiciele Hiszpanii, Węgier i Polski: Jakub Bałtroszewicz z Krakowa. To oni koordynują największą w historii Europy akcję pro-life.
"Czy Komisja zda egzamin z europejskości? Czy slogany o demokratycznym charakterze Unii znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, a więc czy Komisja i Parlament wsłuchają się w głos obywateli? A ten głos mówi wyraźnie: tak dla życia!" - tłumaczy Jakub Bałtroszewicz, polski koordynator EIO Jeden z Nas
Mimo zebrania wymaganego przez unijne prawo minimum, organizatorzy kontynuują zbiórkę podpisów, dlatego 22 września w całej Europie odbędzie się europejski dzień zbierania podpisów. W Polsce zbiórka potrwa w całym tygodniu od 22 do 29 września. 14 listopada do Krakowa przyjadą koordynatorzy z wszystkich 28 krajów biorących udział w Inicjatywie.
"Ufam, że w Krakowie będziemy świętować sukces nie miliona, a może dwóch milionów podpisów. Wierzę, że do końca października aktywnie poprze nas jeszcze wiele osób i społeczności - mówi Michał Baran z Krajowego Komitetu EIO Jeden z Nas. Chcemy by oddolny głos obywateli Europy zabrzmiał głośno i wyraźnie, bo wierzymy że to dopiero początek rewolucji pro-life na starym kontynencie - dodaje Michał Baran.
Organizatorzy Kongresu deklarują, że to właśnie w listopadzie w Krakowie powstanie pierwsza w historii Europy federacja organizacji pro-life, która wytyczy kierunek na lata 2014-2020. Wśród zapowiadanych gości będą m.in. europosłowie, a także przedstawiciele organizacji pro-life z USA. Polscy aktywiści chcą budować więzy transatlantyckie i w ten sposób poszerzać poparcie dla inicjatyw pro-life w Polsce.
"Polska Fundacja Jeden z Nas będzie jednym z owoców Europejskiej Inicjatywy. Pragniemy by był to kolejny ożywczy powiew na polskiej scenie pro-life. Dlatego wszyscy z niecierpliwością czekamy na listopadowy kongres, a już dziś zapraszamy do mobilizacji, aby w tygodniu 22-29 września dołączyć do miliona wspierających nas Europejczyków oraz swoim aktywnym działaniem umożliwić to innym. - kończy Michał Baran.
Europejska Inicjatywa Obywatelska (EIO) to nowy mechanizm unijny, który ma być odpowiedzią na deficyt demokracji w unijnych instytucjach. Jeśli organizatory EIO zbiorą milion podpisów w co najmniej 7 krajach Unii, Komisja Europejska będzie zobowiązana zorganizować wysłuchanie publiczne. W czasie spotkania liderzy inicjatywy będą mogli przedstawić komisarzom argumenty w swojej sprawie. Następnie Komisja podejmie decyzję, czy skierować sprawę do PE. Decyzja wraz z uzasadnieniem zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw Komisji Europejskiej we wszystkich oficjalnych językach UE. Obecnie w Europie tylko dwóm inicjatywom udało się przekroczyć barierę miliona podpisów. Wysłuchania planowane są na wiosnę 2014 r.
---
Dodatkowe Informacje:
1) Skład Komitetu Narodowego: Jakub Bałtroszewicz, Małgorzata Mąsiorska, Joanna Potocka, Joanna Banasiuk, Kaja Godek, prof. Bogdan Chazan, Paweł Wosicki, Mariusz Dzierżawski, Antoni Zięba, Olgierd Pankiewicz, Tomasz Terlikowski, Michał Baran, Piotr Gładysz.
2) Pytania i odpowiedzi:
a. W którym kraju zebrano najwięcej podpisów?
Aktualny stan: http://www.oneofus.eu/situation-per-country/
b. Komisja Europejska nie jest zobowiązana zmienić prawa zgodnie z propozycją Inicjatywy “Jeden z Nas". Jakie jest prawdopodobieństwo, że to jednak uczyni?
Europejska Inicjatywa Obywatelska w tym względzie nie różni się od innych popularnych inicjatyw ustawodawczych przeprowadzanych w krajach członkowskich UE na poziomie krajowym, że nie ma gwarancji, że prawo zostanie zmienione jeżeli Inicjatywa zakończy się sukcesem.
Jednakże sukces inicjatywy obywatelskiej tworzy mocny polityczny nacisk, szczególnie w sytuacji gdy przeciwna strona nie jest w stanie zmobilizować podobnego poparcia. W odniesieniu do EIO “Jeden z Nas" należy podkreślić, że:
- b.i. Jedynie niewielka liczba naukowców z małej liczby krajów rzeczywiście skorzystałoby z finansowania UE kontrowersyjnych programów badawczych na komórkach macierzystych
- b.ii. Jest mało prawdopodobne, że finansowanie aborcji (z pieniędzy podatników UE) w krajach trzeciego świata rzeczywiście może cieszyć się szerokim poparciem obywateli. Tego typu programy są promowane przez organizacje typu “Planned Parenthood" czy “Marie Stopes", które mają dobre relacje z osobami decyzyjnymi w instytucjach europejskich, ale jednocześnie małe poparcie społeczne. Dlatego też organizacje te bardzo obawiają się rozpoczęcia debaty publicznej na ten temat.
- b.iii. EIO jest nowym narzędziem, które ma być zwiastunem nowej epoki “demokracji uczestniczącej" w ramach UE. Inicjatywa “Jeden z Nas" jest jedną z pierwszych Europejskich Inicjatyw Obywatelskich i ma duże szanse być pierwszą, która osiągnie (znacznie!) ponad 1 milion koniecznych głosów. Jeżeli Unia Europejska zdecyduje nie zmienić prawa zgodnie z naszą propozycją, wysoką ceną do zapłacenia będzie jej wiarygodność.
c. Czy Europejska Inicjatywa Obywatelska “Jeden z Nas" stworzy precedens dla kompetencji UE w kwestiach związanych z obroną życia?
Nie. Europejska Inicjatywa Obywatelska nie może stworzyć czy nadać nowych kompetencji w ramach UE.
Niezależnie od wątpliwości na temat legalności finansowania przez UE badań nad embrionalnymi komórkami macierzystymi oraz finansowania aborcji w krajach rozwijających się, UE zachowuje się jakby w jej kompetencji pozostawały decyzje dotyczące przekazywania pieniędzy na te cele. Jedynym sposobem na przerwanie tego typu zachowania (przyznania sobie kompetencji w tych obszarach) byłoby pozwanie do sądu przez jedno z państw członkowskich lub Parlament Europejski (ale nie przez poszczególnych obywateli UE). Jest bardzo mało prawdopodobne, że to się stanie.
Z drugiej strony, Europejska Inicjatywa Obywatelska “Jeden z Nas" w żaden sposób nie przyznaje (explicite - w sposób wyraźny lub implicite - dorozumiany) kompetencji UE w sprawach związanych z życiem. Można spokojnie popierać naszą Inicjatywę i jednocześnie twierdzić, że UE nie ma żadnych podstaw prawnych do działania w tym obszarze.
d. Finansowanie aborcji w krajach rozwijających się:
• European Dignity Watch: Organizacja pozarządowa powołana w 2010 r. w Brukseli
Misja: obrona trzech filarów życia społecznego - prawa do życia, wartości rodzinnych i podstawowych wolności obywatelskich
Marzec 2012 r. - raport nt. finansowania aborcji poprzez środki z funduszu pomocowego dla krajów rozwijających się (na podstawie dokumentów pozyskanych od Komisji Europejskiej)
• Dowody na finansowanie aborcji w krajach rozwijających się: Środki unijne trafiają do m.in.:
-International Planned Parenthood Federation
-Marie Stopes International
Organizacje te składają raporty, w których informują o sposobie wydatkowania pozyskanych funduszy.
• Kwoty przekazywane przez Komisję Europejską do Marie Stopes International: Co najmniej 3,5 mln Euro na nowe projekty w roku 2007, w sumie ponad 9 mln Euro w latach 2005-2007
Całkowita kwota nie jest znana, gdyż KE odmówiła udostępnienia wszystkich dokumentów ze względu na "interes handlowy" MSI
• Kwoty przekazywane przez Komisję Europejską do International Planned Parenthood Federation : KE udostępniła znacznie mniej dokumentów niż w przypadku MSI, wskazują one jednak na znaczące finansowanie IPPF
Granty przekazywane przez KE do MSI i IPPF na pojedyncze projekty wahały się od 750 tys. do 2,5mln Euro
• Raporty MSI z wykorzystania środków unijnych:
Projekt Kambodża od 2006 r. - 6807 aborcji
Projekt Bangladesz od 2005 r. - 12 278 pacjentek poddano "regulacji menstruacji"
Projekt Papua Nowa Gwinea od 2005 r. wykorzystano 730 tys. Euro (85% całkowitego kosztu projektu)
• Raporty IPPF z wykorzystania środków unijnych:
Projekt Boliwia, Gwatemala i Peru od 2005 r. - 1,7 mln Euro, wydano 1 102 "zestawy do antykoncepcji awaryjnej"
Projekt Bangladesz od 2005 r. - 1,48 mln Euro, wykorzystane m.in. na "regulację menstruacji"
• Pojęcie "regulacji menstruacji": Niejasny termin początkowo niedefiniowany w raportach
IPPF/MSI: przywrócenie menstruacji poprzez opróżnienie macicy za pomocą aspiratora ręcznego bez uprzedniego sprawdzenia, czy opóźniająca się menstruacja spowodowana jest ciążą. Nie powinien być utożsamiany z aborcją, ponieważ nie ma dowodu na to, że pacjentka była w ciąży.
Instytut Guttmachera (przy WHO): RM w istocie nie różni się od aborcji, jest to metoda obejścia prawa w krajach, gdzie aborcja jest nielegalna.
• Wewnątrz UE: Dotowanie badań nad komórkami macierzystymi pochodzącymi z embrionów ludzkich - w ramach programów inwestowania w badania naukowe i innowacje Program "Horyzont 2020" - zakłada sfinansowanie podobnych badań - ostateczne ustalenia jeszcze nie zapadły, "Greenpeace vs. Brustle" i inicjatywa "Jeden z Nas" będą argumentem przeciw.
Skomentuj artykuł