Francja i Niemcy porozumiały się ws. Grecji
Tuż przed rozpoczęciem szczytu UE, Francja i Niemcy porozumiały się w sprawie zasad mechanizmu pomocowego dla Grecji, który miałby być uruchomiony dopiero w ostateczności. Propozycja obu krajów ma być przyjęta przez eurogrupę - podały źródła francuskie.
Jak napisała dpa, na francusko-niemiecką propozycję zgodził się już grecki premier Jeorjos Papandreu. Został on zaproszony na koniec spotkania prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego z kanclerz Angelą Merkel, na którym porozumiano się w sprawie pomocy dla Grecji i poinformowany o przyjętych ustaleniach.
Propozycja przewiduje skoordynowane, "dobrowolne pożyczki dwustronne, uzupełnione wsparciem Międzynarodowego Funduszu Walutowego" - powiedziały źródła. Sprecyzowały, że pożyczki mają być oprocentowane według stawek rynkowych, a cały mechanizm będzie "europejski" - bez precyzowania konkretnej roli Komisji Europejskiej.
Propozycja francusko-niemiecka została już przekazana przewodniczącemu Rady Europejskiej Hermanowi Van Rompuyowi; ma być podstawą dyskusji przywódców 16 państw strefy euro, a następnie całej UE. - Na pewno na szczycie będzie posiedzenie eurogrupy w tej sprawie - powiedziały źródła.
Uzgodnione przez prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego i kanclerz Niemiec Angelę Merkel na spotkaniu tuż przed szczytem stanowisko zakłada, że do końca roku eurogrupa przedstawi raport o możliwościach wzmocnienia zarządzania ekonomicznego w strefie euro. Ma to zagwarantować większą kontrolę nad dyscypliną finansową krajów członkowskich.
Skomentuj artykuł