Francuzi i Niemcy przeciwko energii atomowej

Francuzi i Niemcy protestują przeciwko energii atomowej (fot. EPA/NICOLAS BOUVY)
PAP / ad

W przeddzień 25. rocznicy katastrofy w Czarnobylu wiele tysięcy ludzi demonstrowało w poniedziałek we Francji i Niemczech przeciwko energii atomowej. Demonstracje odbyły się w wielu regionach obu państw; we Francji głównie w Alzacji, na granicy z Niemcami.

W Alzacji demonstranci pojawili się na wielu mostach na Renie, aby przypomnieć, jak pisze AFP, że "radioaktywność nie zna granic". Według lokalnych dziennikarzy na mostach na Renie zgromadziło się od 6000 do 9000 ludzi, głównie Niemców.

W Strasburgu uczestnicy protestów z flagami Japonii i Ukrainy, co miało przypominać o Fukushimie i Czarnobylu, wrzucali do Renu kwiaty, by oddać cześć ofiarom wypadków nuklearnych.

W sąsiedniej Lotaryngii w pobliżu elektrowni atomowej w Cattenom, drugiej we Francji pod względem mocy, zebrało się co najmniej 2000 osób, w tym liczni Niemcy i Luksemburczycy - podała miejscowa prefektura.

Na południowym zachodzie od 600 do 1000 osób urządziło piknik naprzeciwko elektrowni w Blayais na północ od Bordeaux. Zebrani domagali się zamknięcia siłowni, która w czerwcu będzie mieć 30 lat.

W Bretanii ok. 800 osób udało się przed elektrownię atomową w Brennilis. Nie funkcjonuje ona już od lat 60. zeszłego wieku, lecz jej demontaż okazał się znacznie bardziej skomplikowany niż przewidywano i nie został jeszcze zakończony.

W Niemczech antynuklearne protesty odbyły się w poniedziałek w 12 miejscach - pisze agencja Associated Press. Zaznacza, że sytuacja kryzysowa powstała w japońskiej elektrowni Fukushima po trzęsieniu ziemi zdopingowała do działania przeciwników energii nuklearnej w Niemczech.

Po katastrofie nuklearnej w Japonii rząd w Berlinie nakazał przejściowe wyłączenie siedmiu najstarszych elektrowni jądrowych i ogłosił trzymiesięczne moratorium na wdrożenie zeszłorocznej ustawy, wydłużającej okres eksploatacji niemieckich reaktorów o średnio 12 lat.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francuzi i Niemcy przeciwko energii atomowej
Komentarze (8)
WR
Włosi rezygnują
26 kwietnia 2011, 23:34
/ WŁOCHY. Drugi raz w historii katastrofa w elektrowni atomowej spowodowała, że Włosi rezygnują z budowy elektrowni jądrowych. Wcześniej zrezygnowali z planów w referendum po tragedii w Czarnobylu. Włoskie plany przewidywały budowę czterech zakładów, których uruchomienie nastąpiłoby w pierwszej połowie następnej dekady ale po katastrofie w elektrowni Fukushima rząd zrezygnował z tych planów. /
J
Jean-Jacques
26 kwietnia 2011, 10:43
Główne mocarstwa atomowe to:  USA i Francja. Zarabiają na tym interesie krocie. Na trzecim miejscu Japonia, która do nich dołączyła, od Amerykanów dostając technologie itd. (nie darmo rzecz jasna)  Dopiero potem inni...
J
Jean-Jacques
26 kwietnia 2011, 10:35
Japońskie media nie kryły (teksty po japońsku, więc potrzebna znajomość języka..), grzecznie, ale celnie po co pan Sarkozy tak szybko przybył do Japoniii... Jak się domyślacie: o biznes, kasę itp. i konczy mu się kadencja, a popularność we Francji zatrważająco zmalała.. Człowiek, i przyszlość tych, którzy są dziećmi teraz, zero zainteresowania. Francuscy specjaliści od atomu chętnie zarobiliby na przegląach zatrzymanych elektrownii. Japończycy zrezygnowali z budowy dwóch elektrownii, nie włączyli elektrowni po przeglądzie na wyspie na południowym zachodzie wyspie. Przejdzie kolejny przegląd.... Wychodzą różne rzeczy na wierzch przy okazji Fukushima-Daichi, które dotyczą nie tylko elektrownii japońskich... Nie wygląda to różowo. Dlaczego dziennikarze milczą w dużych mediach (?) Francuzi, czy np. Niemcy mają ludzi znający dobrze japoński więcej niż Polacy... (?)
M
mocniejszy
26 kwietnia 2011, 09:15
<a href="http://mocniejszy.wordpress.com/2011/04/26/25-rocznica-katastrofy-elektrowni-atomowej-w-czarnobylu/%20">http://mocniejszy.wordpress.com/2011/04/26/25-rocznica-katastrofy-elektrowni-atomowej-w-czarnobylu/ </a>
M
mocniejszy
26 kwietnia 2011, 09:14
Elektrowni atomowe nie da się zamknąć, jak już jest. Jeszcze żadnej elektrowni nie zdążono całkowicie zamknąć po zaprzestaniu produkcji w niej prądu. Proces likwidacji jest szacowany na ponad stulecie. To są szacunki, bo jeszcze nie minął taki czas od początku likwidacji jakiejkolwiek elektrowni. Jak minie te 120 lat, może się okazać, że trzeba będzie wydawać pieniądze na zabezpieczenie następne 120 lat itd. Poza wygaszaniem reaktorów, składowaniem zużytego paliwa, jest jeszcze problem odpadów promieniotwórczych oraz napromieniowanej struktury elektrowni i jej otoczenia. Odchodzenie na Zachodzie od energetyki atomowej polega między innymi na nie przedłużaniu eksploatacji części elektrowni niemieckich, na zatrzymaniu przez Szwajcarię planów budowy nowych reaktorów i na podobnych zamierzeniach Niemców. ! … Dziś jest 25 rocznica katastrofy w Czarnobylu! http://mocniejszy.wordpress.com/2011/04/26/25-rocznica-katastrofy-elektrowni-atomowej-w-czarnobylu/
M
mocniejszy
26 kwietnia 2011, 07:46
Na Zachodzie rozpoczyna się słuszny odwrót od energetyki atomowej. Przemysł atomowy traci tam rynek więc inwestuje w propagandę w Polsce, żeby u nas nadrobić straty, a poza tym liczą na wepchnięcie do Polski odpadów nuklearnych, których społeczeństwa Zachodu nie chcą. ! <a href="http://mocniejszy.wordpress.com/referendum-w-sprawie-elektrowni-atomowych/">http://mocniejszy.wordpress.com/referendum-w-sprawie-elektrowni-atomowych/</a> ! <a href="http://mocniejszy.wordpress.com/2011/03/31/powody-by-nie-budowac-w-polsce-elektrowni-atomowych/">http://mocniejszy.wordpress.com/2011/03/31/powody-by-nie-budowac-w-polsce-elektrowni-atomowych/</a>
Jadwiga Krywult
26 kwietnia 2011, 07:36
Oprócz tego mają pełno nowszych elektrowni atomowych. Polaków nakłaniają, żeby nie budowali ani jednej, a wtedy sprzedadzą nam prąd ze swoich. Biznes is biznes.
ST
smutne to
25 kwietnia 2011, 22:37
"...elektrownię/-a atomową/-a w Brennilis. Nie funkcjonuje ona już od lat 60. zeszłego wieku, lecz jej demontaż okazał się znacznie bardziej skomplikowany niż przewidywano i nie został jeszcze zakończony." Przez ponad pół wieku nie poradzono sobie, bo zbyt skomplikowane...  Samo mówi za siebie...  Człowiek zaczyna być jak dzieciak z zapałkami na wysuszonej łące...