Francuzka Christine Lagarde szefową MFW

Francuzka Christine Lagarde szefową MFW
(fot. EPA/Michael Reynolds)
PAP / drr

Francuska minister gospodarki, finansów i przemysłu Christine Lagarde została we wtorek wybrana na nowego dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Zastąpi ona Dominique'a Strauss-Kahna i będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku.

O wyborze 55-letniej Lagarde poinformowała w komunikacie licząca 24 członków rada wykonawcza MFW. Pięcioletnia kadencja Lagarde rozpocznie się 5 lipca. Zastąpi ona na stanowisku swojego rodaka Dominique'a Strauss-Kahna, który podał się do dymisji w połowie maja po oskarżeniu o próbę gwałtu.

Nominacja dla francuskiej minister nie była zaskoczeniem po udzieleniu jej we wtorek poparcia przez Stany Zjednoczone, które są największym udziałowcem MFW. "Wyjątkowy talent i szerokie doświadczenie minister Lagarde zapewnią bezcenne przywództwo tej niezbędnej instytucji (MFW) w dramatycznym okresie dla światowej gospodarki" - oświadczył we wtorek rano amerykański minister skarbu (finansów) Timothy Geithner.

DEON.PL POLECA

"Jestem zaszczycona i szczęśliwa, że rada wykonawcza powierzyła mi stanowisko dyrektora generalnego MFW" - napisała Lagarde na Twitterze pięć minut po oficjalnym ogłoszeniu decyzji w Waszyngtonie. Wezwała także ogarniętą kryzysem Grecję do "porozumienia narodowego" ws. nowego planu oszczędnościowego.

Zapewniła, że za jej kadencji MFW będzie służył 187 państwom członkowskim z takim samym oddaniem jak wcześniej.

Wybór Christine Lagarde jest "zwycięstwem Francji", a Pałac Elizejski "jest zadowolony, że kobieta obejmie tak ważne stanowisko" - napisano w komunikacie. Nicholas Sarkozy telefonicznie pogratulował Francuzce.

Gratulacje złożył Lagarde także szef Banku Światowego Robert Zoellick, zapewniając, że cieszy się z perspektywy współpracy z "nią samą i Funduszem pod jej kierownictwem".

Jedynym rywalem Francuzki był prezes banku centralnego Meksyku, 53-letni Agustin Carstens. On sam po ogłoszeniu wtorkowej decyzji ocenił, że Lagarde "będzie kompetentnym szefem" MFW. Oboje prowadzili w ostatnich tygodniach kampanię, chcąc przekonać do siebie jak najwięcej krajów. Lagarde uzyskała poparcie krajów europejskich, Chin i USA, a Carstens - m.in. państw Ameryki Łacińskiej.

Narodowość Lagarde mogła zaszkodzić jej w wyścigu, ponieważ kraje pozaeuropejskie zarzucały Europie, że chce przywłaszczyć sobie to wpływowe stanowisko. W ciągu ostatnich ponad 30 lat przez 26 lat na czele MFW stał Francuz.

Od 1946 roku obowiązuje niepisana umowa, według której kierowanie MFW przypada przedstawicielowi Europy, a stanowisko dyrektora Banku Światowego - Amerykaninowi.

W tym roku jednak po rezygnacji Strauss-Kahna w aurze skandalu i w czasie kryzysu zadłużeniowego w Unii Europejskiej w związku z niewypłacalnością Grecji, nasiliły się głosy, że kierownictwo MFW należy oddać przedstawicielowi Trzeciego Świata. Naciskały na to kraje tego obszaru, zarzucając USA i Europie ekonomiczny imperializm.

Ubiegając się o stanowisko, Lagarde argumentowała, że tylko Europejczyk poradzi sobie z kierowaniem MFW w okresie, gdy największym problemem jest grecki kryzys zadłużeniowy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Francuzka Christine Lagarde szefową MFW
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.