"FT": skutki wyboru Trumpa byłyby groźne

(fot. Andrew Cline / shutterstock.com)
PAP / ml

Gdyby Donald Trump został prezydentem, ekonomiczne skutki tego wyboru byłyby groźne dla Ameryki i całego świata; w USA nastałaby znów recesja - pisze na łamach poniedziałkowego "Financial Times" profesor Harvardu i były minister skarbu USA Lawrence Summers.

Trump, który ubiega się o nominację Republikanów w nadchodzących wyborach, może doprowadzić do "najgorszej wojny handlowej od czasów wielkiego kryzysu" z lat 30. - pisze Summers.
Rynek z niepokojem oczekuje na referendum w sprawie przynależności Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej, ponieważ w dzisiejszej gospodarce konsekwencje ewentualnego Brexitu byłyby groźne nie tylko dla brytyjskiej gospodarki, ale też dla całej Unii; również "gospodarczy nacjonalizm Trumpa jest szalenie niebezpieczny" dla globalnej gospodarki - uważa Summers.
- Ale zagrożenia dla amerykańskiej i globalnej gospodarki związane z wyborem Trumpem są znacznie większe niż ryzyko związane z Brexitem - ocenia ekspert.
- Jeżeli zostanie on wybrany, to spodziewam się, że w ciągu 18 miesięcy zacznie się długotrwała recesja. Szkody, jakie ona wyrządzi, będą odczuwalne daleko poza granicami USA - podkreśla, przypominając, że ważnym kołem zamachowym amerykańskiej gospodarki jest obecnie eksport, który ucierpiałby na wojnach handlowych.
- Już sam autorytarny styl Trumpa (...) odbije się negatywnie na zaufaniu do rynków. Po pierwsze ze względu na znaczące ryzyko związane z bardzo niekonsekwentną polityką - argumentuje Summers i podaje jako przykład deklarowaną parokrotnie przez kandydata wolę wprowadzenia ulg podatkowych wartych 10 bilionów dol. - To zagroziłoby fiskalnej stabilności Stanów Zjednoczonych - ocenia ekspert.
Summers zwraca też uwagę, że decyzje dotyczące polityki zagranicznej i obronnej - jak proponowane przez Trumpa zmniejszenie amerykańskiego zaangażowania w NATO - byłyby groźne dla globalnej gospodarki, której nie sprzyja atmosfera zagrożenia czy konfliktu.
- W całym moim życiu żaden ważny kandydat (...) na prezydenta nie był tak niebezpieczny dla gospodarki - konkluduje Summers.
W marcu należący do "Economist Group" think tank Economist Intelligence Unit (EIU) ogłosił, że gdyby Trump został prezydentem, stanowiłby jedno z 10 największych globalnych zagrożeń. EIU publikuje prognozy dotyczące zjawisk, trendów i zagrożeń w skali poszczególnych krajów, jak i w skali globalnej.
Według prognozy EIU kontrowersyjny miliarder i potentat rynku nieruchomości może doprowadzić do zawirowań w globalnej gospodarce oraz do zwiększenia zagrożeń dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Jego prezydentura wiązałaby się też z dużym ryzykiem politycznym.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"FT": skutki wyboru Trumpa byłyby groźne
Komentarze (3)
JT
Jan Termion
7 czerwca 2016, 09:55
poza "tubą" można ocenić samemu. Zachowanie Trumpa świadczy o nim jednoznacznie. Nie wydaje się Państwu, że wypowiedź nawet ośrodka o bardzo odmiennych od Państwa poglądach może w niektórych punktach być zgodna? Czy polarayzacja jest już tak mocno, że zupełnie zwalnia z myślenia? Czy jeśli ktoś z kim generalnie się nie zgadzam powiem, że coś jest "złe" od razu przyjmuje jako "dobre"? Czy nie jest to już skrajne zniewolenie podziałami?
PG
p g
7 czerwca 2016, 11:40
Nikt z nas nie sledzi dokładnie kampanii Trumpa. Opieramy się głównie na szczątkowych wiadomosciach i opiniach, które sa rzeczywiście niepokojące. Jednak proszę zrozumieć ludzi, że sceptycznie przyjmują komentarze FT, która w sposób jednostronny i często kłamliwy opisuje to co się dzieje w Polsce, robiąc np "czarnego luda" z Jarosława Kaczyńskiego. W ten sposób FT staje się niewiarygodna dla wielu osób. Niemniej jednak uwaga o skrajnym zniewoleniu podzałami jest w dużej mierze słuszna ( dotyczy obu stron podziału). Zjawisko to oczywiscie nie cieszy.
D
demokracja.net
6 czerwca 2016, 21:52
Jeśli tuba propagandowa bilderberg  mówi o kimś,  że jest zły , to może to świadczyć , że nie jest On przekupnym łotrem .