"Gazociąg obarczony grzechem pierworodnym"
Gazociąg Nord Stream z Rosji do Niemiec jest obarczony "grzechem pierworodnym", bo powstał w atmosferze konfliktów. Dlatego kraje UE powinny wspólnie negocjować kontrakty energetyczne z zewnętrznymi dostawcami - uważa przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Buzek bierze udział w rozpoczętym w czwartek dwudniowym posiedzeniu prezydium europarlamentarnej frakcji Europejskiej Partii Ludowej we Wrocławiu. Wśród uczestników jest też m.in. marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna oraz unijny komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski.
Według Schetyny głównymi tematami wrocławskiego spotkania - oprócz kwestii kryzysu europejskiego - będzie europejska polityka sąsiedzka i wspólna polityka energetyczna. - Polska, Wrocław to dobre miejsca, aby o tym rozmawiać - uważa marszałek. Jak zauważył, Polska dobrze sobie radzi z kryzysem, rozwija się, utrzymuje dobre tempo wzrostu.
Marszałek wskazał też na konieczność dobrych relacji z sąsiadami na Wschodzie. Mówił o polityce wschodniej i wobec Afryki Północnej. - Stawiamy te problemy obok siebie. To sprawy różne, ale szukamy wspólnego mianownika, aby je traktować z taką samą atencją - powiedział Schetyna.
Podkreślił też, że od Polaków, Europejczyków, zależy, czy takie kraje jak Białoruś będą mogły podnieść dumnie głowę. Przypominając rolę Solidarności jako symbolu początku zmian w Europie Wschodniej, zaznaczył, że dzisiaj też musimy być solidarni.
Z kolei Jerzy Buzek odniósł się do sprawy Gazociągu Północnego. - Przyznajmy: Gazociąg Północny, który właśnie ruszył wczoraj, prawdopodobnie Europie bardzo potrzebny, ma swój grzech pierworodny - podkreślił.
- Ten grzech pierworodny polegał na wielkim napięciu, które towarzyszyło negocjacjom. I to cały czas skutkuje wielkimi napięciami wewnątrz UE. Tego trzeba uniknąć. Wystarczy, żebyśmy się porozumiewali w momencie podejmowania takich negocjacji, żebyśmy prowadzili je wspólnie, wtedy będziemy znacznie silniejsi - podkreślił szef PE.
We wtorek rozpoczęła się operacja napełniania gazem Gazociągu Północnego (Nord Stream), który przez Morze Bałtyckie bezpośrednio łączy Rosję z Niemcami. Kurek odkręcił premier Rosji Władimir Putin, a w uroczystości uczestniczył m.in. były socjaldemokratyczny kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, który przewodniczy radzie dyrektorów (radzie nadzorczej) spółki Nord Stream.
W środę Komisja Europejska zaproponowała wspólną strategię postępowania państw UE w sprawie energii m.in. w kontaktach z dostawcami ropy naftowej i gazu - do której odnosił się Buzek. Zgodnie z propozycją, kraje UE będą musiały informować o swoich umowach energetycznych (podpisanych i negocjowanych), a także konsultować z UE niektóre negocjowane umowy na dostawy energii. KE liczy, że dzięki współpracy z polską prezydencją uda się do tego przekonać wszystkie kraje UE i uruchomić platformę wymiany informacji do końca roku.
Skomentuj artykuł