Hollande i Merkel o stanowisku szefa eurogrupy

(PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)
PAP/ ad

Prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedzieli w czwartek po spotkaniu w Paryżu, że sa zgodni co do tego, że powinno zostać utworzone "pełnowymiarowe" stanowisko szefa eurogrupy.

"Jeśli chodzi o organizację tej grupy, to jesteśmy zgodni, że szczyty strefy euro powinny się odbywać (pod przewodnictwem) pracującego w pełnym wymiarze prezydenta eurogrupy, który miałby szersze kompetencje" - powiedział Hollande podczas konferencji prasowej, na której wystąpił wraz z niemiecką kanclerz.

DEON.PL POLECA

Szef eurogrupy łączy obecnie tę funkcję ze stanowiskiem ministra finansów swego kraju.

Nowy prezydent eurogrupy powinien mieć "mandat od ministrów strefy euro, uprawniający go do podejmowania działań w sferze zatrudnienia, badań (naukowych) i przemysłu" - dodał Hollande.

Merkel powtórzyła podczas konferencji rekomendacje, jakie na użytek Francji sformułowała dzień wcześniej Komisja Europejska: Paryż musi przyspieszyć wdrażanie reform strukturalnych, zważywszy na to, że KE już przyznała mu dwa dodatkowe lata na zrównoważenie finansów państwa i zredukowanie deficyty budżetowego do poziomu poniżej 3 proc. PKB.

W środę Hollande zareagował na naciski KE, mówiąc, że "Bruksela nie może dyktować Francji co ma robić" - o czym przed spotkaniem prezydenta z niemiecką kanclerz przypomniały agencje.

W przeddzień wizyty Merkel w Paryżu kilku niemieckich polityków wywodzących się środowisk konserwatywnych i liberalnych skrytykowało tę wypowiedź Hollande'a, uznając ją za "niezrozumiałą" i "niewłaściwą" - pisze AFP.

Podczas konferencji prasowej kanclerz pomyliła się i nazwała prezydenta nazwiskiem jego poprzednika: "Francois Mitterand".

Jak pisze AFP "prezydent patrzył na nią z rozbawieniem", gdy mówiła: "tematy, nad którymi pracujemy zostały poruszone przez Francois Mitteranda, chodzi o stymulowanie konkurencyjności, zatrudnienie, wzrost gospodarczy i bezrobocie młodych, którego zwalczanie ma kapitalne znaczenie dla naszych projektów".

We wtorek Hollande ogłosił początek ofensywy przeciwko bezrobociu wśród młodych Europejczyków. Inicjatywa ma być realizowana razem z niemiecką kanclerz.

Według danych Eurostatu, unijnego urzędu statystycznego, w lutym 2013 roku na bezrobociu było 5 mln 694 tys. młodych mieszkańców UE.

Na ten temat dyskutować będą w Berlinie - począwszy od 3 lipca - szefowie resortów pracy krajów unijnych. Obradom tym ma przewodzić Merkel. Ministrowie podejmą tę debatę po szczycie UE, zaplanowanym jest na 27-28 czerwca, podczas którego europejscy przywódcy będą rozmawiać na temat bezrobocia, konkurencyjności i wzrostu gospodarczego UE.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hollande i Merkel o stanowisku szefa eurogrupy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.