Ilu miliarderów jest w chińskim parlamencie?

Ilu miliarderów jest w chińskim parlamencie?
(fot. EPA/DIEGO AZUBEL)
PAP / pz

Trwające w Pekinie obrady chińskiego parlamentu i naczelnego organu doradczego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) to największe zgromadzenie bogaczy na świecie, zrzeszające w sumie 83 miliarderów dolarowych - wynika z najnowszego zestawienia "Hurun Report".

Na liście miliarderów w 2013 roku znalazło się 31 posłów Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL), najwyższego ciała ustawodawczego w kraju, oraz 52 członków Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin (LPKKC), która pełni funkcję doradczą wobec rządzącej partii. Czyni to z tych dwóch organów najbogatsze kluby polityczne świata.

Według komentatorów raport ukazuje, jak władza, polityka i pieniądze są ze sobą w tym kraju ściśle powiązane.

DEON.PL POLECA

Nowi liderzy KPCh z Xi Jinpingiem na czele, którzy objęli kierownictwo w partii w listopadzie ubiegłego roku, wielokrotnie wspominali o konieczności zmniejszenia olbrzymiej różnicy dzielącej bogatych od biednych Chińczyków. Mimo że trwające od lat 80. reformy gospodarcze zapoczątkowane przez byłego przywódcę kraju Denga Xiaopinga uwolniły miliony chińskich rodzin od biedy, rosnąca wciąż przepaść dochodów i majątków pomiędzy najbogatszymi a najbiedniejszymi osiągnęła rozmiary, które według analityków mogą wkrótce doprowadzić do niepokojów społecznych, zwłaszcza w połączeniu z wszechobecną, frustrującą większość obywateli korupcją urzędników państwowych.

Dla porównania hongkoński dziennik "South China Morning Post" zestawia najbogatszych chińskich polityków z ich odpowiednikami w USA. W ubiegłym roku uplasowany najwyżej na liście "Hurun Report" amerykański kongresmen - Republikanin z Kalifornii Darrell Issa, którego majątek oszacowano na 700 mln dolarów - byłby zaledwie 40. wśród posłów chińskiego OZPL. W tym roku jedynym amerykańskim politykiem-miliarderem jest burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg.

Czterej inni miliarderzy nie dostali się do kongresu lub przegrali w wyborach gubernatorów - podała gazeta.

Według tegorocznego raportu najbogatszym chińskim posłem jest rozpoczynający swoją trzecią kadencję 68-letni właściciel firmy produkującej napoje bezalkoholowe Wahaha, Zong Qinghou, którego majątek oceniono na ok. 13 mld dolarów amerykańskich.

Na drugim miejscu wśród członków OZPL znalazł się założyciel giganta internetowego Tencent, Ma Huateng, w którego posiadaniu znajdują się aktywa warte ok. 7,5 mld dolarów. 42-letni Ma jest też drugim najmłodszym chińskim posłem-miliarderem, po 40-letnim Fangu Weiu. Średnia wieku posiadających ponad miliard dolarów członków Zgromadzenia wynosi 54 lata.

Miliarderzy zrzeszeni w LPKKC są przeciętnie o cztery lata młodsi. Znajdują się wśród nich m.in. współzałożyciel najpopularniejszej chińskiej wyszukiwarki internetowej Baidu, Li Yanhong, i szef firmy produkującej komputery Lenovo, Yang Yuanqing.

Podczas trwających w Pekinie obrad OZPL i LPKKC mają zostać zaprzysiężeni nowi przywódcy kraju, w tym prezydent, premier, wiceprezydent, wicepremier i poszczególni ministrowie. Eksperci od dawna są zgodni, że w fotelu prezydenta zasiądzie szef KPCh Xi Jinping, a stanowisko premiera obejmie obecny wicepremier Li Keqiang. Najprawdopodobniej rozpoczną oni w tym roku pierwszą z dwóch pięcioletnich kadencji, zastępując odpowiednio Hu Jintao i Wena Jiabao.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Ilu miliarderów jest w chińskim parlamencie?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.