Immunitet i pensja blisko 8 tys. euro brutto
Eurodeputowany ma taki sam immunitet jak parlamentarzyści krajowi, ale zarabia znacznie więcej niż poseł na Sejm: dostaje blisko 8 tys. euro brutto wynagrodzenia miesięcznie i 21 tys. euro na prowadzenie biura i pensje asystentów. Zwracane są mu też koszty podróży.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego muszą publikować oświadczenie majątkowe.
Zgodnie ze statutem europosła, który wszedł w życie w 2009 roku, posłowie do Parlamentu Europejskiego otrzymują wynagrodzenie w wysokości 7956,87 euro brutto (ok. 6,2 tys. euro netto), które jest wypłacane z budżetu europarlamentu. Kraje członkowskie mogą obłożyć to wynagrodzenie podatkami krajowymi. Pensja eurodeputowanego to 38,5 proc. podstawowego wynagrodzenia sędziego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
W czasie sesji PE dzienna dieta eurodeputowanego wynosi 304 euro. Przeznaczona jest m.in. na zakwaterowanie czy posiłki, ale pod warunkiem podpisania listy obecności. Może być obcięta o połowę, jeśli poseł nie weźmie udziału w przynajmniej połowie głosowań.
Podobnie jak w parlamentach krajowych, posłowie do PE otrzymują zwrot części kosztów ponoszonych w związku z wykonywaniem mandatu. Zwracane są m.in. koszty prowadzenia biura poselskiego, rachunków telefonicznych czy opłat pocztowych. Kwota zwrotu jest zmniejszana o połowę, gdy eurodeputowany, bez należytego usprawiedliwienia, nie weźmie udziału w połowie posiedzeń PE w ciągu jednego roku parlamentarnego, czyli od września do lipca.
Europosłom przysługuje miesięcznie do 21,2 tys. euro na prowadzenie biur poselskich, w tym na wynagrodzenie swoich asystentów (m.in. ubezpieczenia i podatki) i zlecone ekspertyzy (maksymalnie jedna czwarta tej sumy) oraz 4,3 tys. euro na działalność biur krajowych.
Posłowie do PE zatrudniają do współpracy asystentów pracujących w Brukseli i Strasburgu, a także w kraju.
Większość posiedzeń PE - sesji plenarnych, posiedzeń komisji czy posiedzeń grup politycznych - odbywa się w Brukseli i Strasburgu. Posłowie otrzymują zwrot kosztów transportu. Maksymalnie może to być cena biletu lotniczego w klasie business, biletu kolejowego pierwszej klasy lub pół euro za kilometr w przypadku podróży samochodem.
Europosłowie otrzymują ponadto zwrot kosztów podróży, gdy uczestniczą np. w konferencji w innym państwie członkowskim czy udają się z wizytą roboczą w charakterze sprawozdawcy - maksymalnie do 4,2 tys. euro.
Po ukończeniu 63. roku życia europosłowie mają prawo do emerytury. Jest to 3,5 proc. wynagrodzenia za każdy pełny rok sprawowania mandatu. Nie może to być jednak więcej niż 70 proc. pensji. Emerytury również wypłacane są z budżetu PE.
Europosłowie składają oświadczenia majątkowe, które są publikowane na stronie internetowej PE. Zgłaszają też prezenty, które otrzymują, gdy oficjalnie reprezentują PE. Są one wpisywane do specjalnego rejestru prezentów.
W 2012 roku wszedł w życie kodeks postępowania europosłów określający etyczne zasady ich pracy. Zgodnie z kodeksem posłowie działają wyłącznie w interesie publicznym oraz kierują się zasadami m.in. bezinteresowności, uczciwości, otwartości, staranności rzetelności i odpowiedzialności.
Przewodniczący PE może nałożyć sankcje na posła, który naruszył przepisy kodeksu. Są one podawane do wiadomości na posiedzeniu plenarnym oraz publikowane na stronie internetowej PE, gdzie widnieją do końca kadencji. Eurodeputowanemu może zostać udzielona nagana; może stracić on dietę na dwa do dziesięciu dni; może mieć czasowo zawieszone prawo udziału uczestnictwa w całości lub w części prac PE lub być zawieszony lub odwołany z jednej lub więcej funkcji sprawowanych w europarlamencie.
Wobec eurodeputowanego nie można prowadzić dochodzenia, postępowania sądowego ani go zatrzymać z powodu opinii lub stanowiska zajętego w głosowaniu w czasie wykonywania obowiązków. Immunitet przysługuje eurodeputowanym zarówno w ich własnych krajach, jak i w innych krajach UE oraz w Brukseli i Strasburgu. Jednak poseł nie może zasłaniać się immunitetem w sytuacji, gdy został ujęty na gorącym uczynku.
Skomentuj artykuł