IPN i SBU wydały publikację o Wielkim Głodzie

(fot. ipn.gov.pl)
PAP / zylka

Polski Instytut Pamięci Narodowej i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wydały anglojęzyczną wersję wspólnej książki "Wielki Głód na Ukrainie 1932-1933". Zaprezentował ją w środę w Kijowie prezes IPN Janusz Kurtyka.

Wraz z prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką uczestniczył on w uroczystościach, otwierających obchody 76. rocznicy tej stalinowskiej zbrodni, która pochłonęła co najmniej 3,5 mln ofiar. Dzień Pamięci Ofiar Głodu przypada na Ukrainie w najbliższą sobotę.

Uważamy, że Wielki Głód, ludobójstwo jest tak ważnym wydarzeniem i tak ważną okolicznością, elementem losu narodu ukraińskiego, że ma charakter ponadczasowy i warto zwrócić uwagę opinii światowej na ten fakt – powiedział Kurtyka w rozmowie z polskimi dziennikarzami w Ukraińskim Domu w Kijowie.

Prezes IPN ocenił, że wydanie książki o Wielkim Głodzie w języku angielskim "zwraca uwagę na wspólnotę losów polskich i ukraińskich w obliczu komunizmu".

– Dlatego chcielibyśmy, aby ta książka po prezentacji na Ukrainie i w Polsce była później promowana w Europie, w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych; przygotowujemy takie przedsięwzięcie w pierwszej połowie przyszłego roku – podkreślił Kurtyka.

Zawiera także materiały sporządzone przez placówki dyplomatyczne Polski w ZSRR i rezydentów polskiego wywiadu, którzy raportowali o Wielkim Głodzie władzom w Warszawie.

Sztucznie wywołany przez Józefa Stalina głód na Ukrainie był efektem działań wymierzonych w ukraińskie dążenia narodowe, co łączyło się z nienawiścią wobec chłopów przeciwstawiających się kolektywizacji wsi.

Odbierano im nie tylko zboże na siew, lecz także zapasy niezbędne do wyżywienia rodzin, zakazując jednocześnie wstępu do miast. W szczytowym momencie głodu umierało ok. 25 tys. ludzi dziennie; notowano przypadki kanibalizmu.

Prezydent Ukrainy Juszczenko zabiega na arenie międzynarodowej o uznanie Wielkiego Głodu za ludobójstwo. Uczyniło to dotychczas 26 państw, w tym w 2006 r. Polska. Uchwały takiej nie podjęła Rosja, która twierdzi, że dotknął on nie tylko Ukrainę, lecz także inne republiki byłego ZSRR.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

IPN i SBU wydały publikację o Wielkim Głodzie
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.