Irak: kara śmierci dla pochodzącej z Maroka Niemki za dołączenie do IS

Irak: kara śmierci dla pochodzącej z Maroka Niemki za dołączenie do IS
(fot. PAP/EPA/GAILAN HAJI)
3 lata temu
PAP / sz

Iracki sąd skazał w niedzielę na śmierć Niemkę pochodzenia marokańskiego za przyłączenie się do dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie (IS) - poinformował rzecznik sądu karnego w Bagdadzie.

Kobieta przyznała się, że dołączyła do IS po tym, jak z Niemiec udała się z dwiema córkami do Syrii, a następnie do Iraku, gdzie przyłączyła się do Daesz (arabski akronim IS) - podał rzecznik Najwyższej Irackiej Rady Sądowniczej Abdul-Satar Bajrkdar, cytowany przez agencję Associated Press. Dodał, że obie córki poślubiły później bojowników IS.

Kobieta została złapana przez siły irackie podczas bitwy o Mosul w zeszłym roku - sprecyzował rzecznik, nie ujawniając tożsamości skazanej.

Bajrkdar powiedział, że kobieta została uznana za winną "udziału w atakach przeciwko irackim siłom bezpieczeństwa", a także winną "oferowania wsparcia logistycznego i pomagania ugrupowaniu terrorystycznemu w celu przeprowadzenia czynów przestępczych".

Jest ona pierwszą cudzoziemką, która została skazana na śmierć w Iraku, za przyłączenie się do grupy bojowników. Może odwołać się od wyroku - informuje agencja Reutera.

Przez kilka ostatnich lat tysiące cudzoziemców walczyło po stronie dżihadystów z IS w Iraku i Syrii lub im pomagało. We wrześniu ub. r. iracki sąd wydał wyrok kary śmierci przez powieszenie dla obywatela Rosji oskarżonego o związki z IS; zdaniem sądu mężczyzna był członkiem grupy terrorystycznej wchodzącej w skład IS od 2015 r.

W irackich więzieniach przebywają obecnie dziesiątki tysięcy więźniów podejrzanych o związki z Państwem Islamskim. Zgodnie z prawem irackim uznanie kogoś za członka IS oznacza dla niego karę dożywotniego pozbawienia wolności lub karę śmierci.

W ostatnich latach z Niemiec na tereny objęte konfliktem zbrojnym z udziałem IS wyjechało ok. 960 islamistów, z których jedna trzecia wróciła do kraju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Irak: kara śmierci dla pochodzącej z Maroka Niemki za dołączenie do IS
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.