Iran odrzuca ideę nowych rokowań nuklearnych wysuniętą przez Paryż

Iran odrzuca ideę nowych rokowań nuklearnych wysuniętą przez Paryż
(fot. PAP/EPA/IRAN SUPREME LEADER OFFICE HANDOUT)
1 rok temu
PAP / kw

Teheran odrzucił w piątek wysuniętą przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona ideę przeprowadzenia nowych negocjacji w sprawie irańskiego programu atomowego, stwierdzając, że rozszerzenie porozumienia podpisanego w 2015 r. oznaczałoby jego niepowodzenie.

Przy okazji spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem Emmanuel Macron oświadczył w czwartek: "dla zapewnienia pokoju w regionie powinniśmy otworzyć nowe negocjacje" z Teheranem.

Nawiązując do układu zawartego w 2015 r. w Wiedniu między Iranem a sześcioma mocarstwami, obowiązującego do 2025 r., Macron powiedział: "Chcemy być pewni, że nie wejdą oni w posiadanie broni jądrowej".

Teheran zgodził się wówczas ograniczyć swój program atomowy i zobowiązał się do tego, że nigdy nie będzie starał się o posiadanie broni atomowej. W zamian uzyskał częściowe zawieszenie międzynarodowych sankcji ekonomicznych.

Stany Zjednoczone w maju 2018 r. wycofały się jednostronnie z tego porozumienia.

Emmanuel Macron już od dłuższego czasu lansuje pomysł zawarcia nowego układu, który miałby rozszerzyć podstawy obecnego, zwłaszcza o elementy ograniczające możliwości rozwijania programu balistycznego Teheranu.

"Fakt kwestionowania porozumienia nuklearnego nie przyczynia się do jego utrzymania, lecz przeciwnie - powiększa nieufność między stronami" - oświadczył w odpowiedzi opublikowanej na stronie internetowej irańskiego MSZ jego rzecznik Abbas Musawi.

Musawi wyraził obawę, że kraje europejskie będące stronami porozumienia (Francja, Wielka Brytania i Niemcy) "nie są zdolne do działania zgodnego z ich zobowiązaniami".

Jednak te trzy kraje - podkreśla AFP - wzywają do utrzymania porozumienia nuklearnego, mimo że wycofał się z niego Waszyngton.

8 maja Iran wystosował ultimatum do dwóch pozostałych sygnatariuszy porozumienia - Chin i Rosji - w intencji przełamania izolacji irańskiego sektora naftowego i finansowego spowodowanej amerykańskimi sankcjami.

Jak oświadczył rzecznik irańskiego MSZ, proponowane rozszerzenie porozumienia "pomogłoby jedynie Ameryce w zbliżeniu się do swego celu, którym jest pogrążenie" tej umowy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Iran odrzuca ideę nowych rokowań nuklearnych wysuniętą przez Paryż
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Iran odrzuca ideę nowych rokowań nuklearnych wysuniętą przez Paryż
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.