Iran: rozwiążmy kwestię programu nuklearnego

(fot. LimeTech / Foter / CC BY)
PAP / kn

Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w piątek, że pragnie szybkiego rozstrzygnięcia sporu o irański program nuklearny. Państwa zachodnie podejrzewają, że celem tego programu jest budowa broni jądrowej. Władze w Teheranie zdecydowanie zaprzeczają.

"Chcemy jak najszybszego rozwiązania zgodnego z normami międzynarodowymi. Rosja podejmowała w przeszłości ważne działania w tej dziedzinie" - powiedział Rowhani na spotkaniu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Biszkeku, gdzie odbywa się szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy.
W maju odbyła się kolejna runda negocjacji nuklearnych Iranu ze Stanami Zjednoczonymi, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami, ale tak jak w przypadku wcześniejszych rozmów nie doszło do żadnego przełomu. Sześć mocarstw zażądało od Iranu, by zaprzestał wzbogacania uranu do poziomu 20 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235 i w ten sposób osłabił podejrzenia, że dąży do uzyskania broni jądrowej.
Rząd w Teheranie twierdzi, że jego program atomowy ma wyłącznie cywilny charakter i podkreśla suwerenne prawo Iranu do rozwijania tego programu. W czwartek wieczorem szef programu atomowego Ali Akbar Salehi oświadczył, że irański zapas uranu wzbogaconego do 20 proc. zmniejszył się z 240 kg do ok. 140 kg, ponieważ część tego uranu przetworzono na paliwo do reaktora badawczego. Dodał, że pozostały wzbogacony uran też jest przetwarzany na paliwo reaktorowe.
Po objęciu na początku sierpnia urzędu prezydenta Iranu przez Rowhaniego - polityka względnie umiarkowanego w porównaniu z jego poprzednikiem Mahmudem Ahmadineżadem i obiecującego m.in. bardziej pojednawczą politykę zagraniczną - część obserwatorów uznała, że może on przyczynić się do pewnego postępu w rokowaniach nuklearnych.
Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif i szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton mają się spotkać pod koniec września w Nowym Jorku na negocjacjach w sprawie budzącego kontrowersje irańskiego programu nuklearnego. Następnie ma dojść do rozmów Iranu z grupą 5+1, czyli piątką stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią i Francją - oraz Niemcami.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Iran: rozwiążmy kwestię programu nuklearnego
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.