Iran zwrócił się do państw europejskich o gwarancje w obliczu sankcji USA. Mechanizm finansowy UE zacznie działać

Iran zwrócił się do państw europejskich o gwarancje w obliczu sankcji USA. Mechanizm finansowy UE zacznie działać
(fot. EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)
pap / pch

Władze Iranu zwróciły się w sobotę do państw europejskich o gwarancje pomocy w obliczu sankcji, które USA zamierzają nałożyć na Iran w poniedziałek, aby zmusić go do ograniczenia działań nuklearnych, rakietowych i aktywności w regionie Bliskiego Wschodu.

Minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Dżawad Zarif rozmawiał przez telefon z szefową unijnej dyplomacji Federicą Mogherini oraz szefami MSZ Niemiec, Szwecji i Danii na temat europejskich środków mających na celu złagodzenie amerykańskich sankcji - poinformowała irańska agencja informacyjna IRNA.

"Mogherini i europejscy ministrowie (...) podkreślili wagę zobowiązania ministrów finansów, dotyczącego europejskiego mechanizmu finansowego mającego utrzymać porozumienie nuklearne z Iranem, i zapowiedzieli, że mechanizm ten zacznie działać w najbliższych dniach" - podała w sobotę IRNA.

Dzień wcześniej Unia Europejska oraz Francja, Niemcy i Wielka Brytania, a więc kraje, które oprócz USA, Rosji i Chin były sygnatariuszami porozumienia nuklearnego z Teheranem z 2015 r., wydały wspólny komunikat, w którym wyraziły żal z powodu sankcji, jakie od poniedziałku USA nałożą na Iran.

DEON.PL POLECA

Unia i kraje sygnatariusze paktu chcą - jak głosi oświadczenie - chronić europejskie podmioty, które "prowadzą legalną wymianę handlową z Iranem, zgodnie z europejskimi przepisami i rezolucją Rady Bezpieczeństwa ONZ (numer) 2231". Pod komunikatem podpisała się Mogherini oraz ministrowie spraw zagranicznych i finansów Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

W poniedziałek USA ponownie nałożą zakrojone na szeroką skalę sankcje na kluczowy dla Iranu eksport ropy naftowej i sektor bankowości w celu zmuszenia tego kraju do ograniczenia działań rakietowych i innych działań w regionie bliskowschodnim oraz zaakceptowania surowszych ograniczeń w zakresie programu nuklearnego.

W maju prezydent USA Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia nuklearnego z Iranem. Umowa ta, zawarta w lipcu w 2015 r. przez szóstkę mocarstw i Iran, przewidywała stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych wobec Teheranu w zamian za ograniczenie jego programu jądrowego.

Pozostałe strony porozumienia, które od początku były przeciwne decyzji Trumpa, uzgodniły z Iranem, że postarają się utrzymać w mocy ten pakt i relacje handlowe. Zadeklarowali też, że zamierzają stworzyć mechanizmy płatnicze, które pozwolą ominąć amerykańskie restrykcje poprzez zrezygnowanie z dolara jako waluty rozliczeń z Teheranem. Zdaniem ekonomistów może to prowadzić do osłabienia międzynarodowej pozycji dolara.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Iran zwrócił się do państw europejskich o gwarancje w obliczu sankcji USA. Mechanizm finansowy UE zacznie działać
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.