Irańskie porozumienie to "model rozwiązywania problemów"

Irańskie porozumienie to "model rozwiązywania problemów"
(fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)
PAP / kw

Porozumienie nuklearne Iranu ze światowymi mocarstwami może posłużyć jako model dla rozwiązywania problemów w regionie - oświadczył w niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani, nazajutrz po zniesieniu międzynarodowych sankcji nałożonych na jego kraj.

Przemawiając na konferencji prasowej transmitowanej na żywo w irańskiej telewizji państwowej Rowhani podkreślił, że najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei w pełni popierał rozmowy nuklearne z sześcioma mocarstwami - USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami.

DEON.PL POLECA

Zdaniem prezydenta to Arabia Saudyjska jest źródłem problemów na Bliskim Wschodzie. Rowhani wezwał władze w Rijadzie do zmiany postępowania, skrytykował też reakcję Saudyjczyków na porozumienie nuklearne.

Arabia Saudyjska i Izrael wielokrotnie wyrażały zaniepokojenie i sprzeciw wobec porozumienia nuklearnego, które - w ich opinii - pozwala Iranowi na wzmocnienie pozycji w regionie.

Szef irańskiego państwa zapowiedział, że oczekuje, iż w nadchodzącym nowym roku fiskalnym, który zaczyna się w Iranie w marcu, wzrost gospodarczy wyniesie 5 proc. Rowhani podkreślił, że jego kraj potrzebuje zagranicznych inwestycji w celu wzmocnienia swej gospodarki. Zapewnił inwestorów o politycznej i ekonomicznej stabilizacji.

Przyznał jednak, że pomimo porozumienia nuklearnego Iran i Stany Zjednoczone nie w pełni przywracają wzajemne stosunki gospodarcze.

W sobotę szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano oświadczył w Wiedniu, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego, które w lipcu 2015 roku zawarł ze światowymi mocarstwami. Następnie obecni również w stolicy Austrii sekretarz stanu USA John Kerry i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ogłosili zniesienie sankcji gospodarczych i finansowych nałożonych na Iran w związku z jego programem atomowym. Dzięki temu Iran będzie mógł znowu eksportować ropę do UE, a także odzyska dostęp do międzynarodowych rynków finansowych.

Porozumienie zawarte przez Iran z tzw. grupą 5+1 przewiduje, że władze w Teheranie rezygnują z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Irańskie porozumienie to "model rozwiązywania problemów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.