Islandia: referendum w sprawie spłaty długu

PAP / psd

Na Islandii rozpoczęło się w sobotę referendum, w którym mieszkańcy mają zadecydować, czy ich rząd spłaci zadłużenie wobec 300 tysięcy brytyjskich i holenderskich klientów islandzkiego banku Icesave, upadłego w czasie kryzysu finansowego.

Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 9.00 czasu lokalnego (10.00 czasu polskiego). Pierwsze wyniki sondażowe są spodziewane tuż po zamknięciu lokali wyborczych o godz. 22.00 (23.00).

Zapowiada się na to, że Islandczycy zdecydowanie odrzucą wypłacenie odszkodowań zagranicznym klientom islandzkiego banku. W ostatnim sondażu przeciwnych wypłacie było 74 proc. ankietowanych.

Rząd Islandii doszedł do porozumienia z Londynem i Hagą w sprawie wypłaty odszkodowań posiadaczom kont w Icesave. Jednak energiczny protest islandzkiego społeczeństwa sprawił, że prezydent Islandii Olafur Ragnar Grimsson odmówił ratyfikowania ustawy w sprawie odszkodowań.

DEON.PL POLECA

Grimsson postanowił nie ratyfikować ustawy wobec faktu, że 56 089 osób, tj. czwarta część islandzkiego elektoratu podpisała protest przeciwko ustawie. Jednocześnie zażądali oni referendum w tej sprawie.

Wprowadzenie w życie porozumienia z Holandią i W. Brytanią ws. spłaty zadłużenia ma dla Islandii kluczowe znaczenie, ponieważ otworzyłoby jej drogę do uzyskania pomocy międzynarodowej i pomogłoby w zbliżeniu do Unii Europejskiej.

Bez wcielenia w życie porozumienia kredyty obiecane Islandii przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i kraje północnej Europy pozostaną zablokowane. Islandia znalazłaby się wówczas w trudnej sytuacji budżetowej, być może nawet na skraju bankructwa.

Również negocjacje w sprawie przystąpienia do UE utknęłyby przypuszczalnie w martwym punkcie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Islandia: referendum w sprawie spłaty długu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.