Izrael: policja po raz 12. przesłuchała premiera Netanjahu

Izrael: policja po raz 12. przesłuchała premiera Netanjahu
(fot. yakub88 / Shutterstock.com)
PAP / ms

Premier Izraela Benjamin Netanjahu został w piątek po raz dwunasty przesłuchany przez policję w ramach toczącego się od dawna śledztwa ws. korupcji. Policja i kancelaria premiera odmówiły komentarza w tej sprawie.

Szef izraelskiego rządu jest objęty trzema śledztwami policyjnymi. Według izraelskiego radia wojskowego podczas piątkowego przesłuchania śledczy skoncentrowali się na dwóch dochodzeniach, w których policja zarekomendowała już postawienie Netanjahu w stan oskarżenia.

Jedno z nich dotyczy kosztownych prezentów, jakie otrzymywała rodzina premiera, a drugie afery Bezeq Telecom Israel, w której Netanjahu jest oskarżany o faworyzowanie tej firmy w zamian za korzystne materiały medialne na portalu internetowym należącym do Bezeq. Premier miał ułatwiać właścicielom koncernu uzyskanie potrzebnych zezwoleń od izraelskiego regulatora rynku medialnego oraz forsować przepisy, które przekładały się na wielomilionowe zyski dla tej firmy.

Po raz ostatni policja przesłuchała premiera w połowie sierpnia; nie ujawniono żadnych szczegółów przesłuchania, ale AFP podała, że chodziło również o aferę Bezeq Telecom Israel. Netanjahu niezmiennie zapewnia, że nie ma sobie nic do zarzucenia, i potępia "polowanie na czarownice", jakim jego zdaniem jest dochodzenie w tej sprawie.

Afera stała się głośna w lutym tego roku. Policja aresztowała siedem osób, w tym głównego akcjonariusza firmy Bezeq Szaula Elowicza oraz dwóch bliskich współpracowników Netanjahu.

Pozostałe śledztwa, które toczą się przeciw premierowi, dotyczą łapownictwa. To, czy premier zostanie postawiony w stan oskarżenia, zależeć będzie od prokuratora generalnego Awiszaja Mandelblita, będącego jednak bliskim sojusznikiem Netanjahu.

W osobnej sprawie żona premiera Sara została oskarżona 21 czerwca o oszustwo i nadużycie zaufania w związku z domniemanym sprzeniewierzeniem około 100 tys. dolarów z państwowych środków.

W Izraelu dochodzi do regularnych protestów przeciwko Netanjahu; demonstranci wzywają go do złożenia urzędu w związku z zarzutami korupcyjnymi. Postawienie szefa rządu Izraela w stan oskarżenia nie obliguje go do złożenia urzędu. Może on jednak zostać zmuszony do ustąpienia.

Netanjahu jest premierem Izraela od 2009 roku. Wcześniej sprawował tę funkcję w latach 1996-1999. Premier i jego żona Sara byli już wcześniej zamieszani w skandale korupcyjne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Izrael: policja po raz 12. przesłuchała premiera Netanjahu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.