Izrael: wielotysięczne demonstracje antyrządowe

PAP / ad

Ulicami Tel Awiwu przeszła w sobotę wieczorem wielotysięczna demonstracja, której uczestnicy domagali sie ustąpienia premiera Benjamina Netanjahu i ministra finansów Juwala Szteinica. Wznoszono też hasła domagające się sprawiedliwości społecznej.

"Jedynym wyjściem przeciwko prywatyzacjom jest rewolucja" oraz "Władza powiązana z pieniędzmi to złodziejstwo" - skandowali demonstranci. Według organizatorów, w proteście wzięło udział ok. 10 tys. osób.

Podobne demonstracje, choć na mniejszą skalę, odbyły się w Jerozolimie i Hajfie.

Jeden z przywódców ruchu protestacyjnego Uri Metuki oświadczył, że demonstranci "nie chcą gospodarki służącej nielicznej mniejszości, ale ludziom". Powitał on z zadowoleniem decyzję podjętą przez premiera Netanjahu przewidującą zwiększenie deficytu budżetowego w przyszłym roku z 2,5 do 3 proc. PKB. Alternatywą dla tego posunięcia byłaby podwyżka podatków, która uderzyłaby w pierwszym rzędzie w klasę średnią.

"To pierwszy sukces naszego ruchu. Premier musiał zgodzić się na zakwestionowanie jego liberalnej ideologii" - powiedział Metuki.

Przeciwnicy polityki rządu zapowiadają dalsze protesty podczas debaty nad budżetem na przyszły rok. Będą domagać się m. in. zwiększenia wydatków na programy socjalne, a zwłaszcza na budownictwo mieszkaniowe.

Obserwatorzy podkreślają jednak, że w tegorocznych protestach, chociaż licznych, wzięło udział mniej osób niż w roku ubiegłym. 3 września 2011 r. na ulicach protestowało przeciwko polityce rządu prawie 500 tys. Izraelczyków.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Izrael: wielotysięczne demonstracje antyrządowe
Komentarze (1)
NP
no proszę
2 lipca 2012, 04:06
Bezprecedensowa interwencja ambasady Izraela - korespondencja z Krakowa. Po interwencji Ambasady Izraela w Polsce dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Tarnowie Małgorzata Wrześniowska odwołała spotkanie z przewodniczącym Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Palestyńczyków Polskich Omarem Farisem, które miało odbyć się w ramach cyklu spotkań „Pod jednym niebem” (jako drugiego gościa zaproszono Przemysława Wielgosza - redaktora naczelny polskiej edycji „Le Monde Diplomatique”) - poinformowała „Rzeczpospolita”. „- Młodzież chciała poznać ich opinię na temat konfliktu na Bliskim Wschodzie, bo zwykle rozmawiamy o tym tylko ze stroną izraelską. Szkoła ma z nią bardzo dobre kontakty, na początku września przyjeżdża do nas nawet na wymianę izraelska młodzież” - powiedziała dziennikarce dyrektorka szkoły. http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=6375