Izraelskie media: po naciskach Izraela Polska zamraża ustawę o IPN

(fot. shutterstock.com)
PAP / jp

Po naciskach Izraela Polska ugięła się i zamraża ustawę o IPN - piszą w sobotę izraelskie media. Według nich oczekuje się, że polska delegacja przyjedzie do Izraela w najbliższych dniach, by wypracować porozumienie w tej sprawie.

Dyrektor generalny izraelskiego resortu spraw zagranicznych Juwal Rotem - cytowany przez "Times of Israel" - powiedział, że decyzja polskich władz w sprawie ustawy o IPN to "sukces izraelskiej dyplomacji", który jest wynikiem intensywnej debaty między Jerozolimą a Warszawą, jaka toczyła się w ostatnich tygodniach.

"Jerusalem Post" pisze, że "zamrożenie ustawy" jest wynikiem "presji Izraela". Podaje, że polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro "zapowiedział, że ustawa nie wejdzie w życie, zanim kwestii tej nie rozpatrzy polski Trybunał Konstytucyjny".

DEON.PL POLECA

Według "Jerusalem Post" Ziobro poinformował o tym w wywiadzie dla polskich mediów i dodał, że opinia Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie jest nieodzowna, aby prokuratorzy wiedzieli, w jaki sposób stosować przepisy.

W wywiadzie dla PAP minister Ziobro powiedział, że znowelizowana ustawa o IPN ma chronić państwo polskie i naród jako całość przed kłamliwymi oskarżeniami o udział w niemieckich zbrodniach, a nie służyć zacieraniu odpowiedzialności pojedynczych osób lub grup.

Podkreślił, że nie będzie kar dla świadków historii, naukowców czy dziennikarzy za przywoływanie bolesnych faktów z polskiej historii.

Dodał, że wskazówką dla prokuratorów, jak stosować nowe prawo, będzie werdykt Trybunału Konstytucyjnego; pozwoli też uspokoić negatywne emocje wobec ustawy.

- Zanim prokuratura zdąży postawić komukolwiek zarzuty, to z całą pewnością na temat ustawy o IPN wypowie się Trybunał Konstytucyjny. Jego orzeczenie będzie dla prokuratorów wiążącą wskazówką, jak stosować nowe prawo, gdyż wyroki Trybunału są w Polsce powszechnie obowiązujące - podkreślił Ziobro.

Nowelizacja ustawy o IPN wprowadza m.in. przepisy, zgodnie z którymi każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę, postanowił jednak - w trybie kontroli następczej - skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Izraelskie media: po naciskach Izraela Polska zamraża ustawę o IPN
Komentarze (4)
AB
Aleksander Borowski
25 lutego 2018, 19:38
Chyba nie ma możliwości "zamrożenia" ustawy.Jeżeli jest przegłosowana(sejm potem senat),prezydent podpisał,jest opublikowana,mija vacatio legis -to ustawa wchodzi w życie.Mylę się? Jeżeli ktoś twierdzi,że nie będzie obowiązywać(nie będzie stosowana,mimo że jest uchwalona) i tak rzeczewiście będzie, to byłby to przykład naruszenia zasady praworządności.Organy wykonawcze w państwie prawa muszą wykonywać ustawy,od tego są.. Wypowiedzi pana Z mają charakter propagandowy,by uspokoić naukowców i ofiary "polskich sprawców" .
AB
Aleksander Borowski
25 lutego 2018, 20:04
Moim zdaniem ,przekazanie ustawy do TK nie wstrzymuje wejścia w życie ustawy.Może się mylę,może jakiś prawnik wypowie się na forum.
AB
Aleksander Borowski
25 lutego 2018, 20:19
Naprawdę,żle to świadcy o polskiej praworządności,jeżel iod "woli ministra" zależy to czy kiedy przestępstawa wskazane przez ustawę będą ścigane.
DP
Danuta Pawłowska
25 lutego 2018, 10:52
Ustawa o IPN 'zamrożona'? Rząd DEMENTUJE! [url]http://www.fronda.pl/a/ustawa-o-ipn-zamrozona-rzad-dementuje,106984.html[/url]