Jak Montii dokonał rewolucji gospodarczej?

(fot. EPA/ETTORE FERRARI )
PAP/ ad

W ciągu dwóch miesięcy i kilku dni rząd Mario Montiego, powołany w rezultacie kryzysu politycznego i finansowego związanego z publicznym zadłużeniem dokonał we Włoszech prawdziwej rewolucji w gospodarce, zarządzaniu, ale i codziennym życiu oraz mentalności.

Po poważnych turbulencjach poprawia się też powoli sytuacja włoskich obligacji na rynkach, a Włochy znowu znalazły się wśród pierwszoplanowych graczy w UE.

Powołanie w połowie listopada 68-letniego, szanowanego w Europie profesora ekonomii, nazywanego żartobliwie "SuperMario" czy "Full Monti", nie było dla nikogo zaskoczeniem. Od dawna był wymieniany jako kandydat na stanowisko szefa rządu technicznego i w tym charakterze ostro ganił ówczesnego premiera Berlusconiego za jego politykę finansową.

Kiedy objął stanowisko premiera, politycy i przywódcy UE odetchnęli z ulgą. W unijnych instytucjach znany jest od lat. Dwukrotnie, od 1995 do 2004 roku, był unijnym komisarzem i to jednym z najbardziej znanych i zasłużonych: do spraw rynku wewnętrznego i ds. konkurencji.

To jednak, co wywołało zdumienie, to skład jego rządu. "To nie Rada Ministrów, ale rada wydziału",- podsumowała prasa złożony z profesorów, ekspertów i wykładowców uniwersyteckich pierwszy gabinet całkowicie pozbawiony polityków.

 

Inspekcje, dokonane niemal na oczach tysięcy turystów, wykazały ogromne oszustwa podatkowe, w tym masowe zjawisko ukrywania prawdziwych dochodów i niewystawiania rachunków fiskalnych tolerującym ten proceder klientom.

Stanowcza walka z oszustwami podatkowymi, których łączną wysokość we Włoszech szacuje się na 50 miliardów euro rocznie, wywołała wstrząs w społeczeństwie, które do tej pory nie miało do czynienia z tak skrupulatnymi kontrolami, również kont osobistych i samochodów zaparkowanych przed domem, a także tropieniem kapitałów ukrytych za granicą. To dopiero początek - zapowiedział rząd.

O 5 miliardów euro zmniejszone zostaną nakłady na lokalne urzędy i instytucje, a także zredukowane koszty administracji i rządu. Rekordowe pensje parlamentarzystów, sięgające z dodatkami 16 tysięcy euro miesięcznie, wywołują irytację w społeczeństwie, ale mimo zapowiedzi deputowani i senatorowie nie podjęli żadnej wiążącej decyzji, by je ograniczyć. Za to Monti oznajmił nieoczekiwanie: "W momencie, kiedy prosi się o wyrzeczenia wszystkich obywateli, uznałem za obowiązek rezygnację z mojej pensji premiera i ministra finansów".

Wkrótce po przedstawieniu programu oszczędnościowego premier ogłosił drugą fazę, którą określił sloganem "Rośnij, Italio". Celem kolejnych reform jest wzrost gospodarczy, bez którego jego zdaniem nie może być mowy o uzdrawianiu finansów. Ma temu służyć przedstawiony 20 stycznia pakiet liberalizacyjny: kolejny etap rewolucji we włoskiej gospodarce oraz zwłaszcza handlu, ograniczanego całą serią przepisów, np. o godzinach otwarcia sklepów, które nie będą już regulowane.

Będzie mogło powstać więcej aptek; poza tym pakiet przewiduje zniesienie minimalnych opłat za usługi adwokackie i ograniczeń dotyczących liczby kancelarii notarialnych; w rezultacie powstanie kilkaset nowych. Właściciele stacji benzynowych przestaną być związani umowami z jednym tylko dostawcą paliwa i będą mogli swobodnie szukać go tam, gdzie jest tańsze.

Tydzień później rząd wypowiedział wielką wojnę biurokracji i zbędnym przepisom, przyjmując projekt szeregu uproszczeń w administracji. Istotą tej reformy jest przeniesienie wielu procedur do internetu. To w sieci obywatele będą mogli składać wnioski o zmianę miejsca zameldowania oraz uzyskiwać różnego rodzaju świadectwa i zaświadczenia czy wpisywać się na listy wyborców.

Nowy rząd, choć całkowicie apolityczny, ma poparcie wszystkich największych sił centrolewicy i centroprawicy. Nawet Silvio Berlusconi przyznał, że trudno kierować pod adresem gabinetu "uzasadnioną krytykę", bo jego zdaniem działa "z wielką ostrożnością".

Dla premiera najważniejszy jest podziw ze strony głównych protagonistów walki z kryzysem w strefie euro, czyli kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego. Po wykluczeniu Berlusconiego z rozmów na temat działań antykryzysowych, traktują jego następcę z dużą estymą. Trójstronne konsultacje odbędą się 30 stycznia tuż przed szczytem UE w Brukseli. Włoska agencja Ansa pisała: "Dzisiaj unijne reflektory skierowane są na Włochy i przywództwo Mario Montiego, od którego oczekuje się idei i koncepcji w walce z kryzysem i dodania wigoru europejskiej integracji".

Podczas gdy najwyżsi przedstawiciele UE i przywódcy unijnych potęg wychwalają politykę Montiego jako wzorcową, on sam nie zawsze odwdzięcza się komplementami. Regularnie krytykuje brak stanowczej, wspólnej polityki UE wobec kryzysu oraz to, że nie podjęto wystarczających działań na rzecz wzrostu gospodarczego. W środę w Senacie oświadczył: "Uzdrowienie finansów publicznych i reformy nie mogą odnieść sukcesu, a wręcz grozi im fiasko, jeśli nie będą miały wsparcia ze strony europejskiej polityki".

Dziennik "Financial Times" napisał przed szczytem, że "Mario Monti dźwiga Europę na swych barkach". On sam skomentował to następująco: "Moim zadaniem jest po prostu to, by pozwolić Włochom odgrywać w pełni swą rolę. Uważam, że konieczny jest dialog z Niemcami i Francją, ale także z krajami, którym wyrządzilibyśmy krzywdę, uważając je za zewnętrzne w toczącej się grze, czyli z Wielką Brytanią i Polską".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jak Montii dokonał rewolucji gospodarczej?
Komentarze (8)
jazmig jazmig
29 stycznia 2012, 19:55
 Zakłamana laurka. Facet podnosi podatki i to ma być sukces. Domaga się zwiększenia wpłat innych państw na ratowanie takich jak Włochy, bo z cudzego najłatwiej się bierze. Przeniesienie do internetu obsługi różnych biurokratycznych czynności nie zmienia ich liczby, ani uciążliwości, tym bardziej, że większość ludzi i tak nie zrozumie internetowych formularzy i będzie chciała załatwiać wszystko w urzędach. Jeżeli gostek chce dokonać rewolucji, to powinien zmniejszyć drastycznie liczbę przepisów biurokratycznych, których ogromna większość jest zupełnie niepotrzebna/ W Polsce min. Wilczek uprościł drastycznie przepisy prowadzenia firm, co dało w efekcie miliony małych firm w ciągu roku. Potem kolejne rządy - Mazowieckiego, Bieleckiego i ich następców wprowadzały regulacje, zezwolenia itp., w efekcie biurokracja w Polsce jest wielokrotnie większa niż w PRL.
O
Oski
29 stycznia 2012, 14:33
Fakt, podniesienie cen paliw, podniesienie podatków, opodatkowanie oszczędności to prawdziwa rewolucja... Wynik? Zablokowana Sycylia, brak jedzenia, benzyny, leków. Masa protestów, które zaczynają ogarniać resztę Włoch, a co dziwne media niczym ocenzurowane w ogóle o tym nie wspominają... A lepszego nie widać i jak zwykle najbiedniejsi dostają po d****. Ktoś tu napisał, że szkoda, że w Polsce tak nie ma, uwierzcie mi, w Polsce jest znacznie lepiej i piszę to jako człowiek mieszkający we Włoszech od 19 lat, a dziwnym zbiegiem okoliczności robię interesy właśnie w Polsce, bo we Włoszech ich się nie da robić. Dla przykładu podam: We Włoszech zakładasz firmę i po kilku dniach dostajesz pismo od urzędu skarbowego, że zgodnie z ich wyliczeniami w tym roku Twoja działalnośc gospodarcza zarobi (ZAROBI, oni już to wiedzą!!!)   X  kasy i dlatego oni rządają wpłaty 1/3 sumy podatku za okres 3 miesięcy! A jeszcze nie zdąrzyliście nic sprzedać, zarobić. Więc nie chwalcie cudzego skoro tego nie znacie. Kolejna sprawa, służba zdrowia we Włoszech: Jako ubezpieczony cokolwiek chcę zrobić idę do mojego lekarza domowego. On wsytawia mi skierowanie do specjalisty, po czym udaje się do kasy i muszę zapłacić ticket za wizytę u lekarza! Uwaga, to nie jest badanie prywatne, ale z ubezpieczenia! Każda wizyta u dentysty, okulisty to koszty. Dentysta 23 euro i czas na wizytę 3 miesiące, okulista 30 Euro i czas na wizytę około 2 miesiące, to wiem bo korzystałem.  Osiągnięcia Montego? CHAOS i ceny w górę! Nic więcej. Aha i na sam koniec pracownik pracujący w firmie na pełen etat jego średnia wypłata to 3700 Euro na papierze, jednak to co dostaje na rekę to około 1200 EURO! Resztę zabiera Państwo! Po prostu pięknie... Taka jest Italia i teraz zastanówcie się czy w Polsce jest tak źle
29 stycznia 2012, 13:20
Szkoda że u nas nie ma takiego premiera jak mają Brytyjczycy i Włosi. Przypuszczam że po takich decyzjach wielu na Tusku nie zostawiło by suchej nitki.
M
mna
29 stycznia 2012, 13:11
 Szkoda że u nas nie ma takiego premiera jak mają Brytyjczycy i Włosi.
V
veritas
29 stycznia 2012, 12:32
 ciąć makaroniarzy! bo oni mordowali Żydów w czasie wojny razem z Niemcami a potem bogacili się na złotych zębach wyrywanych martwym Żydom! wycinać ich do trawy! brawo Monti Super! Klajne monti, a czego ty szukasz na katolickim portalu? Tu obowiazują zasady miłowania nieprzyjaciół, przebaczania, nadstawiania drugiego policzka. A ty co? Masz podobną mentalność do izraelskiego ministra obrony Ehuda Baraka, który w zeszłym roku , podczas wizyty w Auschwitz napisał w oficjalnej księdze gości: “Silny Izrael służy dobremu samopoczuciu i zemście”
S
SC
29 stycznia 2012, 12:22
@jaa uważam Twój komentarz za bardzo trafny chociaż sceptycznie podchodzę co do możliwosci jego realizacji, jako że poziom frustracji @klajne monti wskazywałby na jego wysoką niezdolność do osiągania stanów określanych terminem "relaks" a tym bardziej w intersubiektywnej relacji osiągania poziomu desygnowanych jako "miły"
J
jaa
29 stycznia 2012, 10:54
kolego poniżej ;) polecam relaks w parku w taką ładna pogodę albo miłą kolację z żona to przejdzie ci ochota na pisanie takich komentarzy ;)
KM
klajne monti
29 stycznia 2012, 08:44
 ciąć makaroniarzy! bo oni mordowali Żydów w czasie wojny razem z Niemcami a potem bogacili się na złotych zębach wyrywanych martwym Żydom! wycinać ich do trawy! brawo Monti Super!